Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF cofa licencję Domowi Maklerskiemu W Investments

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 26 czerwca 2018, 16:10 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 20:28

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej Domowi Maklerskiemu W Investments. Stało się tak w związku z zaprzestaniem spełniania warunków, które były podstawą udzielenia zezwolenia.

Innovation Hub w KNF działa prawie pół roku. Jak sobie radzi?

Warto przypomnieć, że o W Investments stało się głośno w zeszłym roku, gdy poszkodowany przez dom maklerski Alior Bank zgłosił zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo było nadzorowane przez Prokuraturę Krajową, a oszukanych miało zostać nawet 2 tysiące osób.

Komunikat KNF w sprawie Domu Maklerskiego W Investments

– Komisja, na podstawie art. 167 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, jednogłośnie cofnęła w całości zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej Domowi Maklerskiemu W Investments Spółka Akcyjna w likwidacji z siedzibą w Warszawie w związku z zaprzestaniem spełniania warunków, które były podstawą udzielenia zezwolenia – czytamy w dzisiejszym komunikacie KNF.

W związku z ustaleniami poczynionymi przez KNF, zaistniały stan faktyczny wskazuje, że ziściła się przesłanka, o której mowa w art. 85 ust. 1 pkt 10 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. podmioty posiadające bezpośrednio akcje Domu Maklerskiego W Investments SA w likwidacji reprezentujące łącznie co najmniej 10% ogólnej liczby głosów nie zapewniają właściwego prowadzenia przez Dom Maklerski W Investments SA w likwidacji działalności maklerskiej.

To zaś w rezultacie powoduje zajście przesłanki cofnięcia zezwolenia, o której mowa w art. 167 ust. 1 pkt 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, bowiem firma inwestycyjna przestała spełniać warunki, które były podstawą udzielenia zezwolenia. Sankcja ta stanowi wyraźny sygnał dla pozostałych podmiotów należących do grupy podmiotów nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, że zapewnienie przez akcjonariuszy domu maklerskiego właściwego prowadzenia przez niego działalności maklerskiej, a także zapewnienie transparentności pochodzenia kapitału na nabycie akcji domu maklerskiego, jego legalności i stabilności są w opinii organu nadzoru istotne.

KNF/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-cofa-licencje-domowi-maklerskiemu-investments