Spółka córka to oczywiście działający nad Wisłą Raiffeisen Polbank. KNF daje czas austriackiej spółce na debiut na polskim parkiecie do 15 maja 2018 roku. Jeżeli i tym razem bank nie dotrzyma terminu Komisja nałoży na niego sankcje.

Czytaj także: Logowanie odciskiem palca w aplikacji BZ WBK. Bank wprowadza też wideoweryfikację

KNF kontra Raiffeisen – o co chodzi?

Pierwotnie Raiffeisen Polbank miał zadebiutować na giełdzie do 30 czerwca 2017 roku, o czym pisaliśmy tutaj – Raiffeisen Bank Polska S.A idzie na giełdę przed końcem czerwca 2017 r. Tak się jednak nie stało (Bank nie znalazł chętnych na akcje oferowane w ramach oferty publicznej przy cenie akceptowalnej dla Raiffeisen Bank International).

Zgodnie z wymogami KNF-u bank działający w Polsce powinien być notowany na giełdzie. Jest to specyficzny rodzaj działalności finansowej, stąd też podlega konkretnym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego.

Z powodu niedotrzymania zobowiązania inwestorskiego nadzorca ostrzega spółkę z Austrii

– Komisja w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r. zwróciła uwagę na przewidziane w ustawie Prawo bankowe sankcje za niewykonanie zobowiązań. Wskazała jednocześnie, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji pierwszej oferty publicznej RBPL, dlatego KNF zadeklarowała powstrzymanie się od wszczęcia stosownych postępowań administracyjnych prowadzących do zastosowania sankcji, o ile RBI wprowadzi akcje Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL) do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15% lub wyższym w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2018 r., podejmując realne działania mające na celu poprawę atrakcyjności oferty publicznej akcji RBPL – czytamy w komunikacie na stronie KNF-u.

Komisja na razie nie wymierzy sankcji austriackiemu bankowi, a jedynie grozi mu palcem. Oficjalnie nadzorca nie chce osłabić potencjalnej wartości akcji Polbanku – już w przypadku jego debiutu na parkietach Giełdy Papierów Wartościowych.

Nie wiadomo jak dalej potoczy się konflikt na linii KNF – Raiffeisen, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że po 15-stym maja przyszłego roku Komisja nie powstrzyma się przed wymierzeniem sankcji. W przypadku kolejnego niedotrzymania terminu niewykluczone, że Raiffeisen straci licencję na działalność bankową w Polsce.