Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF ostrzega Raiffeisen – albo giełda, albo sankcje

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF#Raiffeisen Polbank
Opublikowano: 17 października 2017, 15:32 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:55

Komisja Nadzoru Finansowego wydała dzisiaj komunikat, w którym ostrzega Raiffeisen Bank International przed nałożeniem sankcji. Chodzi o brak debitu spółki córki na polskiej giełdzie, co miało nastąpić do 30 czerwca 2017 roku.

Spółka córka to oczywiście działający nad Wisłą Raiffeisen Polbank. KNF daje czas austriackiej spółce na debiut na polskim parkiecie do 15 maja 2018 roku. Jeżeli i tym razem bank nie dotrzyma terminu Komisja nałoży na niego sankcje.

Czytaj także: Logowanie odciskiem palca w aplikacji BZ WBK. Bank wprowadza też wideoweryfikację

KNF kontra Raiffeisen – o co chodzi?

Pierwotnie Raiffeisen Polbank miał zadebiutować na giełdzie do 30 czerwca 2017 roku, o czym pisaliśmy tutaj – Raiffeisen Bank Polska S.A idzie na giełdę przed końcem czerwca 2017 r. Tak się jednak nie stało (Bank nie znalazł chętnych na akcje oferowane w ramach oferty publicznej przy cenie akceptowalnej dla Raiffeisen Bank International).

Zgodnie z wymogami KNF-u bank działający w Polsce powinien być notowany na giełdzie. Jest to specyficzny rodzaj działalności finansowej, stąd też podlega konkretnym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego.

Z powodu niedotrzymania zobowiązania inwestorskiego nadzorca ostrzega spółkę z Austrii

– Komisja w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r. zwróciła uwagę na przewidziane w ustawie Prawo bankowe sankcje za niewykonanie zobowiązań. Wskazała jednocześnie, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji pierwszej oferty publicznej RBPL, dlatego KNF zadeklarowała powstrzymanie się od wszczęcia stosownych postępowań administracyjnych prowadzących do zastosowania sankcji, o ile RBI wprowadzi akcje Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL) do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15% lub wyższym w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2018 r., podejmując realne działania mające na celu poprawę atrakcyjności oferty publicznej akcji RBPL – czytamy w komunikacie na stronie KNF-u.

Komisja na razie nie wymierzy sankcji austriackiemu bankowi, a jedynie grozi mu palcem. Oficjalnie nadzorca nie chce osłabić potencjalnej wartości akcji Polbanku – już w przypadku jego debiutu na parkietach Giełdy Papierów Wartościowych.

Nie wiadomo jak dalej potoczy się konflikt na linii KNF – Raiffeisen, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że po 15-stym maja przyszłego roku Komisja nie powstrzyma się przed wymierzeniem sankcji. W przypadku kolejnego niedotrzymania terminu niewykluczone, że Raiffeisen straci licencję na działalność bankową w Polsce.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-ostrzega-raiffeisen-gielda-sankcje