Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF wszczyna postępowanie w sprawie Idea Banku

Fintek
Fintek
#Idea Bank#KNF
Opublikowano: 17 lipca 2019, 11:50 Aktualizacja: 17 lipca 2019, 12:47

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjna w sprawie Idea Banku. Chodzi o podejrzenie naruszenia między innymi ustawy „Prawo bankowe” oraz rozporządzeń ministra finansów.

KNF wszczyna postępowanie w sprawie Idea Banku

W skutek postępowania na bank może zostać nałożona kara finansowa. We wtorek zarząd Idea Banku otrzymał od KNF zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Nadzorca podejrzewa, że bank naruszył własny statut, przepisy Prawa bankowego i trzy rozporządzenia ministra finansów.

Idea Bank ponownie pod lupą KNF

To już kolejne działania Komisji Nadzoru Finansowego względem Idea Banku. W maju nadzorca ustanowił w banku kuratora, którym został Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ustanowienie kuratora miało nie wpłynąć na świadczenie przez Idea Bank usług na rzecz jego klientów – zapewniał KNF.

Ustanowienie kuratora jest elementem wsparcia przez Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny organów banku w działaniach nakierowanych na poprawę i ustabilizowanie sytuacji banku.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Idea Bank zanotował prawie 1,9 mln zł skonsolidowanej straty netto. Tak duża strata była spowodowana przede wszystkim koniecznością utworzenia rezerw i odpisów na należności oraz inne aktywa Grupy. W związku z tym bank rozpoczął proces restrukturyzacji – obejmujący między innymi zwolnienia grupowe. Oszczędności z tego tytułu maja wynieść około 50 mln złotych w skali roku. W sumie pracę ma stracić 750 osób, czyli około 50% wszystkich zatrudnionych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-wszczyna-postepowanie-w-sprawie-idea-banku