Partner serwisu Visa dla biznesu

Kobiety w IT – jest ich niewiele, ale dobrze zarabiają

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 28 maja 2018, 12:23 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 22:22

Fundacja Carrots, wspierająca kobiety w branży IT, zaprezentowała wyniki analizy sytuacji kobiet w branży IT w Polsce, przeprowadzonej wraz z Partnerami: Accenture Polska, Connectis, Filttr, Newspoint, SW Research, Kreatik, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Premiera raportu “Kobiety w IT” odbyła się w Mindspace w Warszawie.

Kobiety w IT - jest ich niewiele, ale dobrze zarabiają

W badaniach ankietowych prowadzonych przez Fundację wzięło udział ponad 2 tysiące kobiet, wśród których prawie tysiąc pracuje obecnie w branży IT (pozostałe zajmują się innymi obszarami lub są bezrobotne). Wyniki zostały uzupełnione ilościową i jakościową analizą mediów pod kątem zagadnień dotyczących kobiet specjalizujących się w nowych technologiach oraz komentarzami ekspertek i ekspertów.

Czego dowiadujemy się z raportu?

Nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, aby pracować w IT. Co więcej, niekonieczne są studia techniczne – większe znaczenia mają zainteresowania i podążanie za nimi – samokształcenie, kursy, warsztaty, spotkania networkingowe. Branża IT jest bardzo chłonna i jest miejscem dla różnego rodzaju specjalistek i specjalistów.

Obszar nowych technologii jest wciąż silnie zmaskulinizowany. Mimo świadomości korzyści płynących z obecności kobiet w zespole – zarówno dla samych pań, jak i całych firm, w zespołach IT wciąż dominują mężczyźni.

Mówiąc więcej o wspomnianych wyżej korzyściach – kobiety pracujące w IT są zadowolone ze swojej kariery: wysokości zarobków, możliwości pracy z dowolnego miejsca i w wybranym czasie oraz przyjaznej kultury pracy. Warto wspomnieć również, że wynagrodzenie kobiet pracujących w branży IT stanowi prawie 60% ich budżetu domowego. Mimo że wiele mówi się o nierównym traktowaniu kobiet w branży nowych technologii, według respondentek badania przeprowadzonego przez Fundację Carrots, jest ono rzadsze niż w innych obszarach. Najczęściej spotykaną formą dyskryminacji jest stereotypizacja.

Podczas premiery raportu, poza prezentacją wyników badań, odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięły: Magdalena Taczanowska – Microsoft, Aleksandra Jarośkiewicz – Connectis oraz Maria Połońska – Kreatik, Geek Girls Carrots. Rozmowę poprowadziła Małgorzata Ratajska-Grandin, Prezes Fundacji Carrots. Panelistki zwracały uwagę między innymi na wybory edukacyjne respondentek, najbardziej popularne wśród nich technologie (PL/SQL, JavaScript, Java), postrzeganie kobiet w branży IT oraz promowanie pozytywnych wzorców. Pełny raport można pobrać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kobiety-jest-niewiele-dobrze-zarabiaja