Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejna firma wprowadza e-hulajnogi w Warszawie. Rusza CityBee

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Elektromobilność
Opublikowano: 24 kwietnia 2019, 15:52 Aktualizacja: 9 maja 2019, 14:39

W Warszawie udostępnionych zostanie 800 nowych elektrycznych jednośladów na minuty od CityBee. Tym razem hulajnogi będą w kolorze pomarańczowym. Z usługi będzie można korzystać poprzez tę samą aplikację, za pomocą której można wypożyczać dostępne od jakiegoś czasu samochody dostawcze na minuty.

CityBee wystartowało w Polsce pół roku temu z usługą wynajmu na minuty samochodów dostawczych marki fiat Ducato i volkswagenów Crafter, oczywiście za pośrednictwem aplikacji na smartfona. Wynajem na minuty samochodów dostawczych określany jest mianem BIG Carsharingu – flota CityBee liczy 150 samochodów. Dla odróżnienia – zwykły carsharing oferuje samochody osobowe, często elektryczne (co prawdopodobnie także ma swoją nazwę). Ogólnie usługi wynajmu pojazdów za pomocą smartfona na minuty, a także – przywoływania przejazdu za pośrednictwem aplikacji (Uber, Bolt), określa się mianem mobility as a service (mobilność jako usługa).

Nowe hulajnogi od CityBee

Obecnie po chodnikach Warszawy jeżdżą hulajnogi od Hive, Lime i Bird. Do tego grona dołącza CityBee, które od reszty odróżnia przede wszystkim pomarańczowy kolor hulajnóg. Obecnie jest ich 400, ale drugie tyle zostani rozstawione w kolejnych dniach.

Cena za minutę jazdy to 45 groszy, a opłata startowa wyniesie 2,5 zł. Na początku usługa dostępna będzie w strefie obejmującej Śródmieście, Wolę, Ochotę i Mokotów. CityBee wypożycza hulajnogi m.in. w Wilnie i Madrycie.

Jak to działa?

Aplikacja CityBee jest dostępna w sklepach Google Play (Android) i App Store (iPhone). Należy ją pobrać i zarejestrować się, w tym podłączyć źródło pieniądza, czyli kartę do rachunku. Proces wynajmu hulajnóg jest prosty i podobny do innych usług współdzielonej mobilności. Po szybkiej rejestracji na mapie pojawią się dostępne pojazdy. Odblokowanie wybranej hulajnogi odbywa się przez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie jej numeru. Po zaparkowaniu w bezpiecznym miejscu, wypożyczenie kończymy postępując zgodnie z instrukcjami w aplikacji, a płatność następuje automatycznie po zakończeniu wynajmu.

W stolicy Hiszpanii równolegle działa kilkunastu dostawców elektrycznych hulajnóg. W Warszawie obecne są już 4 firmy oferuję tę usługę (CityBee, Bird, Hive i Lime). Spotyka się ona z dużym entuzjazmem użytkowników, ale też stała się wdzięcznym tematem rozmów. Zwiększone natężenie ruchu tymi pojazdami, w tym niedookreślone zasady zachowania bezpieczeństwa połączone z brakiem umiejętności użytkowników i wyobraźni uczestników ruchu drogowego, skutkować mogą wypadkami, w których poszkodowani są piesi.

Hulajnogi CityBee to model Segway Ninebot ES4, który może rozwinąć maksymalną prędkość 25 km/h.

Z tego względu rząd już zapowiedział zmiany w prawie, które uregulują tę kwestię. Warto przy tej okazji, o ile rozważamy korzystanie z hulajnóg elektrycznych, sprawić sobie nie tylko krótki trening, ale także wykupić odpowiednie ubezpieczenie OC.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejna-firma-wprowadza-e-hulajnogi-w-warszawie-rusza-citybee-2