Wcześniej płatności bezgotówkowe udostępniła parafia pod wezwaniem Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Bezgotówkowo można się także rozliczać w kościele dominikanów przy ulicy Freta w Warszawie. U dominikanów kartą lub smartfonem można zapłacić za materiały dostępne na zakrystii (np. książki) lub złożyć datek za mszę.
Kolejne kościoły instalują terminale płatnicze
O pojawieniu się terminala w parafii w Mikstacie informuje serwis FaktyKaliskie. Terminal pozwoli parafianom nieposiadającym przy sobie gotówki na zrealizowanie płatności za usługi – na przykład ślub, chrzciny, czy pogrzeb. Za jego pomocą będzie można także składać datki za mszę święta.
Jak ma to wyglądać? Czy podczas zbierania pieniędzy na tacę ministrant wyjmie terminal? To spowodowałoby chyba zbyt duże zamieszanie. Wierni, którzy chcą złożyć datki w formie bezgotówkowej muszą udać się na zakrystię po zakończeniu nabożeństwa. Płatności można realizować nie tylko przy pomocy karty płatniczej, ale także poprzez płatności mobilne, takie jak Apple Pay, czy Google Pay.
W rozpowszechnianiu się terminali płatniczych w parafiach pomaga Program Polska Bezgotówkowa. W jego ramach można otrzymać terminal za darmo i nie ponosić kosztów jego użytkowania przez 12 miesięcy. Szczegóły oferty zależą od operatora – na przykład eService oferuje nawet trzy nowoczesne, bezprzewodowe terminale Smart D220, które można otrzymać za darmo na zawsze. Do końca maja w ramach Programu zainstalowano 25 tysięcy terminali płatniczych w 4 tysiącach miejscowości w Polsce.
O ile terminal w świątyni wciąż dziwi Polaków, o tyle takie rozwiązania są coraz popularniejsze na zachodzie. W zeszłym roku około 40 kościołów anglikańskich zostało wyposażonych w terminale płatnicze, a od marca 2018 urządzenia są dostępne w ponad 16 tysiącach świątyń tego wyznania. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – W Wielkiej Brytanii wierni już nie dają na tacę. Księża mają ze sobą terminale.