Start nowego systemu zaplanowany jest na dzisiaj, czyli na 9 października. OPS to standard pozwalający zapisywać bilety na karcie płatniczej. Wystarczy wybrać na biletomacie interesujący nas bilet i zbliżyć plastik do urządzenia. Następnie bilet jest kodowany na karcie, dzięki czemu nie trzeba drukować tradycyjnych kartoników. Bilet można zweryfikować za pomocą czytnika, posiadanego przez kontrolerów. Już w grudniu system ma się pojawić także w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

Open Payment System w Bydgoszczy – jak to działa?

Open Payment System to nie tylko oszczędność papieru, ale także wygoda dla osób nie znających taryfy biletowej w danym mieście. Nowe biletomaty umożliwiają wygodny i bezgotówkowy zakup biletu w pojeździe, co do tej pory nie zawsze było możliwe.

Nowe urządzenia zamontowane w Bydgoszczy umożliwiają kupno za bilety jednorazowe i czasowe przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej. Dodatkowo, ich funkcjonalności przewidują możliwość sprawdzenia stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej (BKM), czy zakodowanie na niej biletu okresowego nabytego przez Internet. Warto zaznaczyć, że nowe terminale posiadają jedynie opcję sprzedaży biletów w formie elektronicznej, co oznacza, że nie będzie można w nich zakupić, czy skasować tradycyjnego kartonika.

W ramach umowy Mennica Polska dostarczy także komplet nowych czytników kontrolerskich, które pozwolą na weryfikację ważności biletu zakupionego zarówno za pomocą BKM oraz karty bankowej zbliżeniowej. Jak informuje serwis MetropoliaBydgoska.pl czytniki pojawiły się już w pojazdach przewoźnika Irex-Trans, wykonującego kursy na liniach autobusowych nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73 i 76. Przedstawiciele Mennicy Polskiej deklarują, że za pomocą nowych terminali będzie można zapłacić za przejazd także smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC.

We wdrożenie usługi zaangażowana była także firma First Data Polska S.A.

– Bardzo się cieszę, że razem z Mennicą Polską, Visa i Mastercard przyczyniamy się do wcielania w życie idei smart city w polskich miastach. Bydgoszcz zyskała wygodny system biletowy dla pasażerów z Polski i zagranicy, który pozwala także na integrację z innymi opłatami za usługi miejskie, np. za parkingi – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu First Data Polska S.A.

Nowy system biletowy także na Śląsku

Mennica Polska podaje także więcej informacji na temat instalacji nowych biletomatów w Gdańsku i GOP. W ramach umowy zawartej pomiędzy Mennicą Polską a KZK GOP nowoczesne automaty pojawią się w 28 pojazdach. Z biletomatów będą mogli korzystać pasażerowie 1 linii autobusowej PKM Katowice oraz 1 linii tramwajowej, obsługiwanej przez Tramwaje Śląskie. Równolegle do prowadzonego pilotażu, bez zmian funkcjonować będzie system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Docelowo nowe biletomaty mają się pojawić we wszystkich pojazdach.

Pierwszym miastem, który wdrożył Open Payment System był Wrocław. Standard nazwano Urban Card, a jego debiut miał miejsce w marcu 2018 roku. Zgodnie z danymi na maj 2018 we wrocławskich autobusach i tramwajach jest już 2600 biletomatów/kasowników, a pomiędzy 8 marca a 7 maja sprzedano ponad 2,7 miliona sztuk biletów. Więcej o nowych systemach biletowych we Wrocławiu i Gdańsku, a także o rozwiązaniach planowanych w Łodzi i w Warszawie można przeczytać tutaj.