Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny podmiot na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 2 maja 2018, 13:30 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:54

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła nowy podmiot na liście ostrzeżeń publicznych. Tym razem chodzi o Fundusz Hipoteczny Yanok z siedzibą w Krakowie.

KNF zakazał działalności spółce Homepay IP

Przedsiębiorstwo reklamuje się jako „firma pożyczkowa”. Instytucje pożyczkowe muszą spełnić szereg wymogów organizacyjno-prawnych m.in. uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych przy KNF. Ponadto na mocy ustawy o kredycie hipotecznym udzielanie kredytu na zakup nieruchomości ograniczono tylko i wyłącznie do banków i SKOK-ów. Fundusz Hipoteczny Yanok sp. z.o.o został wpisany na listę ostrzeżeń ponieważ pojawiły się podejrzenia, że przyjmuje wkłady pieniężne od klientów w celu obciążenia ich ryzykiem. Instytucje pożyczkowe udzielają kredytów na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, zatem określenie „firma pożyczkowa”  w tym przypadku jest co najmniej dyskusyjne.

Zgodnie z komunikatem KNF Urząd skierował sprawę do prokuratury w związku z ustawą Prawo bankowe – chodzi o wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Fundusz Hipoteczny Yanok na liście ostrzeżeń publicznych KNF

– W środę, 2 maja 2018 r. na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisany został nowy podmiot: Fundusz Hipoteczny Yanok sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierowane zostało przez UKNF do Prokuratury Okręgowej w Krakowie z art. 171 ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy Prawo bankowe (wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF) – czytamy w komunikacie KNF.

Fundusz Hipoteczny Yanok należy do grupy kapitałowej KRN Media, która zajmuje się nieruchomościami od 24 lat.

– Fundusz korzysta z wiedzy, kontaktów i instrumentów grupy KRN Media, z tych samych instrumentów korzystają banki, rzeczoznawcy, pośrednicy nieruchomości oraz firmy inwestycyjne- czytamy na stronie spółki.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wpisaniu na listę ostrzeżeń publicznych KNF firmy eXbino, zajmującej się opcjami binarnymi. Pełną listę ostrzeżeń można znaleźć tutaj.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała także komunikat w głośnej sprawie GetBacku. Dotyczył on środków prawnych podjętych przez Urząd w celu przeciwdziałania naruszaniu przepisów – między innymi ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – komunikat w głośnej sprawie GetBacku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-podmiot-na-liscie-ostrzezen-publicznych-knf