W najbliższy piątek ma odbyć się głosowanie nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych, a następnie ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

Poprawki Senatu zaakceptowane – open banking na horyzoncie

Przypomnijmy, że dyrektywa PSD2 powinna zostać zaimplementowana do polskiego prawa już w styczniu 2018 roku. Polska nie jest jedynym krajem, który nie wyrobił się na czas. Wygląda na to, że nowe przepisy mogą wejść w życie już w najbliższych tygodniach.

Co zmienia dyrektywa PSD2? Przede wszystkim otwiera bankowe bazy danych, co jest dużą szansą dla fintechów. Tak zwane podmioty trzecie (TPP) będą mogły uzyskać dostęp do rachunku klienta i zainicjować z tego rachunku płatność – 0czywiście za zgodą klienta. Więcej o założeniach PSD2 można przeczytać tutaj – PSD2 coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy.

W tym celu niezbędny jest odpowiedni interfejs dla kontaktów banku z TPP – Polish API. Pierwsza wersja projektu została zaprezentowana w kwietniu przez Związek Banków Polskich. Zgodnie z Polish API 1.0 możliwe będą dwie metody autoryzacji – pierwsza to przekierowanie na stronę banku i logowanie przy użyciu hasła i loginu. Natomiast druga możliwość to uwierzytelnienie przy użyciu zewnętrznego narzędzia – może to być jednorazowy kod. Więcej na temat Polish API można przeczytać tutaj – Wreszcie jest. ZBP publikuje standard Polish API.

Otworzenie dostępu do kont klientów do duży krok, zarówno dla branży, jak i dla samych użytkowników. Początkowo nie każdy może chcieć udostępniać swój rachunek dla TPP – warto zaznaczyć, że jako TPP może wystąpić także inny bank, który będzie chciał skorzystać z rachunku klienta u konkurencji. Ostatecznie chodzi przecież o to żeby zabezpieczyć pieniądze na koncie, a nie dostęp do konta. PSD2 i koncepcja open banking może w znacznym stopniu usprawnić cały proces dokonywania transakcji finansowych.