Zbiórka pieniędzy ruszyła w sobotę 21 marca, odbywa się w za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl i potrwa do końca miesiąca.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 r. 83,1% gospodarstw domowych posiadało w domu przynajmniej jeden komputer. Wskaźnik ten z roku na rok systematycznie zwiększa się, jednak w coraz wolniejszym w tempie. W porównaniu z rokiem 2018 wzrósł on o 0,4 p. proc. Oznacza to, że nadal 17 proc. takiego komputera nie posiada. Organizator akcji zdecydował rozpocząć pomoc od kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej ze 100 najbiedniejszych gmin w Polsce.

Pomoc dla uczniów bez dostępu do Internetu

Każdego dnia w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o uczniach dla których brak komputera z dostępem do Internetu jest barierą dzielącą ich od udziału w zajęciach e-learningowych przygotowywanych przez szkoły. Problem wykluczenia cyfrowego dotyka dzieci z najbiedniejszych rodzin. Dzieci, dla których wartość edukacji publicznej jest relatywnie najwyższa.

– Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szkół i zbieramy informacje o zapotrzebowaniu. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy potrzebujących i wesprzeć dzieci w nauce online. Potrzebne jest nam do tego zaangażowanie jak największej ilości osób. Liczy się każda złotówka. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji osoby prywatne, ale również firmy – mówi Lidia Roman z Fundacji Impact.

Fundacja Impact jeszcze w tym tygodniu przekaże komputery najbardziej potrzebującym. Pierwszy sprzęt trafi do szkół w Chrzanowie, Raciborzu i Jaworznie. Link do zbiórki https://zrzutka.pl/exv82j