Wiele z oferowanych w tej chwili rozwiązań jest nie tylko wygodnych dla konsumentów i przedsiębiorców, ale, co ważniejsze, pozwala na stały rozwój działalności, wykształcenie lepszych sposobów utrzymania klienta i poszerzanie działalności o nowe rynki.

W Polsce systematycznie wzrasta znaczenie sektora fintech, który według szacunków jest już warty 856 mln euro i jest największy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Małe, dynamicznie rozwijające się firmy technologiczne coraz śmielej radzą sobie na rynku finansowym, a ich sytuację dodatkowo poprawi zapowiadana zmiana w ustawodawstwie, a więc wprowadzenie dyrektywy PSD2.

Temat innowacji w płatnościach zostanie szeroko omówiony podczas kongresu Impact fintech’17 w Katowicach 6-7 grudnia. Ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa klienta, zarządzania finansami osobistymi czy analizy danych. Pod lupę zostaną wzięte takie zagadnienia jak obrót bezgotówkowy, innowacje technologiczno-finansowe, status regulacji prawnych czy budowa krajowego i międzynarodowego węzła identyfikacji elektronicznej czy tzw Polish API.

Czytaj także: Jak nowe technologie zmieniają branżę ubezpieczeń?

Polska na bezgotówkowej mapie świata

Polska jest jednym z pionierów, jeżeli chodzi o promowanie i rozwijanie transakcji bez wykorzystania fizycznego pieniądza. Na rzecz tego rozwoju działają zarówno organizacje rządowe, duże firmy, banki jak i mniejsze przedsiębiorstwa, Przykładem może być Rządowy Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, jak i Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Porozumienie w sprawie współpracy i uruchomienia Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, a także powołania fundacji Polska Bezgotówkowa zostało podpisane pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów, Związkiem Banków Polskich, przedstawicielami Visa i Mastercard. Celem programu będzie wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali  w swoich placówkach opłat bezgotówkowo, w uruchomieniu terminala oraz pokrycie opłat transakcyjnych. Specjalny fundusz, który powstanie na tą okazję, ma zostać zasilony kwotą w wysokości 600 mln złotych.

Nie tak dawno nad Wisłą obchodziliśmy tydzień płatności bezgotówkowych. Podczas jego trwania uczestnicy przypominali o przewagach obrotu bezgotówkowego nad płatnościami tradycyjnym pieniądzem. Z danych Narodowego Banku Polskiego jasno wynika, że koszt transakcji gotówkowych to 1% polskiego PKB, czyli 18,5 mld złotych.

Między innymi z tego powodu Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową kilka miesięcy temu rozpoczęło wdrażanie płatności bezgotówkowych do urzędów administracji publicznej. Program, kierowany do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych, wprowadza możliwość dokonywania opłat za czynności administracyjne z wykorzystaniem terminali płatniczych POS i usługi WebPOS Paybynet.

Dotychczas do programu zgłosiło się ponad 920 urzędów z całego kraju. Z 673 urzędami zostały podpisane umowy na instalację terminali płatniczych i na wdrożenie usługi WebPOS Paybynet. Na kongresie Impact fintech’17 jednym ze speakerów będzie właśnie przedstawiciel KIR-u, Piotr Alicki.

Czytaj także: Dariusz Marcjasz, KIR – nasze hasło to „Cyfrowe przyspieszenie”

Innowacje w płatnościach – technologie to nasz sprzymierzeniec

Co można zrobić, aby zwiększyć obrót bezgotówkowy w Polsce? Przede wszystkim należy sprawić, aby płatności mobilne i internetowe stały się wygodniejsze i bardziej opłacalne nie tylko dla klientów, ale również dla sprzedających. Pomóc w tym mogą oczywiście nowe technologie.

Ciekawym przykładem może być współpraca Mastercard z firmą Elavon, dzięki której merchanci będą mogli zamienić swojego smartfona w terminal płatniczy. Rozwiązanie to jest opracowywane z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy do tej pory akceptowali płatności gotówką, aby umożliwić im prowadzenie działalności w prostszy i bezpieczniejszy sposób.

Z ostatnich badań na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że ponad co trzeci przedsiębiorca (36%), który zrezygnował z rozliczeń w formie płatności kartowych/mobilnych, zrobił to z powodu związanych z tym kosztów. Pilotaż soft POSów, czyli aplikacjami dla smartfonów pozwalającymi zamienić je w terminal do kart zbliżeniowych, ma być rozwiązaniem dla tego problemu. Polska będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym Mastercard będzie testował tę innowację. Program rozpocznie się jesienią tego roku i potrwa do lata 2018 r., ale już 6 -7 grudnia na Impact fintech’17 Mastercard zaprezentuje jak działa ta usługa.

– Wyniki badań Mastercard wskazują, że Polacy pozytywnie przyjmują trend cyfryzacji oraz chcą korzystać z większej ilości cyfrowych usług, w tym z płatności. Są również większymi entuzjastami cyfryzacji niż mieszkańcy Europy Zachodniej oraz deklarują chęć korzystania z usług z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i technologii biometrycznych. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, branża płatności elektronicznych może stać się jedną z pierwszych, gdzie polskie fintechy nie tylko rozwiną działalność w skali kraju, ale też ‘podbiją świat’, czyniąc z Polski hub innowacji na scenie międzynarodowej – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, który będzie reprezentował Bartosz Ciołkowski na Impact fintech’17.

Czytaj także: Carsharing zamiast auta zastępczego – nowa oferta Warty

Polskie rozwiązania doceniania na świecie

Polacy mogą poszczycić się sukcesami nie tylko na krajowym podwórku. Rozwiązania naszych firm doceniane są na całym świecie. Dobrym przykładem może być tutaj krakowska firma Ailleron i jej współpraca z największym bankiem w Grecji Piraeus Bank. Efektem współpracy jest uruchomienie samoobsługowych kiosków VTS (Video Teller System), które pozwalają m. in. na kontakt wideo z doradcą, przesyłanie dokumentów, a także wpłatę i wypłatę gotówki – przy pomocy flagowej technologii Ailleron czyli Live Bank.

Do tej pory w regionie Attyki zostały uruchomione pilotażowo trzy innowacyjne w skali kraju placówki bankowe – pierwsza z nich działa w Atenach i jest obecnie w stanie zastąpić klasyczny oddział banku w co najmniej 90%. Rola Ailleron SA polega na opracowaniu i rozwijaniu oprogramowania dedykowanego urządzeniom, których domeną jest intuicyjność i bezpieczeństwo. Więcej o rozwoju działalności spółki podczas kongresu Impact fintech’17 opowie Maciej Witkowski.

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

W skali światowej doceniane są też inne polskie rozwiązania – na przykład BLIK. Rozwiązanie opracowane przez Polskie Standard Płatności jest powszechnie chwalone, pomimo, że nie jest jedynym tego typu projektem na świecie. Podobny schemat działa na przykład w Szwecji. Ostatnio PSP pochwalił się świeżo nawiązaną współpracą z Pocztą Polską, dzięki której od października we wszystkich jej placówkach można zapłacić kartą lub BLIKIEM za pobrania przy odbiorze przesyłki. Wkrótce płatności bezgotówkowe będą dostępne również u kuriera. Między innymi o tym na kongresie Impact fintech’17 opowie prezes Polskiego Standardu Płatności, Dariusz Mazurkiewicz. Serdecznie zapraszamy! Rejestracja na Impact fintech’17 jest możliwa na tej stronie.