Partner serwisu Visa dla biznesu

Koniec konsultacji do projektu Polish API

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#PSD2
Opublikowano: 2 lutego 2018, 15:23 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:07

31 stycznia zakończyły się konsultacje do projektu Polish API, realizowanego przez Związek Banków Polskich. W ciągu najbliższych tygodni ma zostać opublikowany raport, uwzględniający uwagi uczestników rynku.

Zakończyły się konsultacje do projektu Polish API, realizowanego przez Związek Banków Polskich.

Polish API to dedykowany interfejs dla TPP (Third Party Providers), który umożliwi im dostęp do rachunków bankowych. Ze względu na dyrektywę PSD2 banki muszą otworzyć swoje bazy danych i udostępnić je firmom zewnętrznym – przede wszystkim fintechom. Oczywiście za zgodą klientów. Projekt ustawy implementującej PSD2 jest już w polskim parlamencie.

Czytaj także: Rekordowy BLIK. 33 miliony transakcji w 2017 roku

Konsultacje do projektu Polish API – co dalej?

– Uwagi zgłoszone podczas konsultacji zostaną przeanalizowane przez grupę projektową, złożoną z przedstawicieli Związku Banków Polskich i innych podmiotów uczestniczących w projekcie. Raport z konsultacji publicznych zostanie ogłoszony w najszybszym możliwym terminie po dniu zakończenia konsultacji – czytamy w komunikacie przesłanym przez biuro prasowe ZBP.

Celem Polish API jest nie tylko sama standaryzacja, ale stworzenie wygodnych, nowoczesnych i jednocześnie bezpiecznych interfejsów do komunikacji z bankami i innymi podmiotami prowadzącymi rachunki płatnicze. Jeden standard ułatwi rozwój rynku, upraszczając dostęp podmiotów trzecich do rachunków klientów, a z drugiej strony ułatwi zachowanie bezpieczeństwa klientów.

Uczestnikami projektu Polish API są Związek Banków Polskich wraz ze stowarzyszonymi bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności wraz ze stowarzyszonymi firmami, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Ubezpieczeń, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej oraz Polski Standard Płatności.

Czytaj także: Prototypowe rozwiązania dla trwałego nośnika. Oparte na blockchainie

Kilka tygodni temu Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wytyczne w sprawie okresu przejściowego w implementacji PSD2 – od czasu wejścia w życie dyrektywy, do czasu implementacji standardów technicznych (RTS). Jedną z sugestii było jak najszybsze ukończenie prac nad Polish API. Więcej o implementacji PSD2 i wytycznych KNF w okresie przejściowym można przeczytać tutaj – KNF publikuje wytyczne w sprawie PSD2. Co czeka banki i fintechy?.

W tworzeniu standardu PolishAPI pomaga także Krajowa Izba Rozliczeniowa. KIR pracuje nad stworzeniem usług wspierających PolishAPI o nazwie HUB PSD2. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj – KIR pomoże w tworzeniu standardu Polish API.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

koniec-konsultacji-projektu-polish-api