Za pomocą Monese można otworzyć rachunek w Wielkiej Brytanii i 19-stu krajach strefy euro: Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia, Belgia, Finlandia, Grecja, Irlandia, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia, Malta, Cypr i Luksemburg. Cały proces zajmie zaledwie kilka minut.

Nie trzeba posiadać historii kredytowej, lokalnego adresu zamieszkania, czy statusu rezydenta. Konto założone przez aplikację jest darmowe i posiada międzynarodowy numer IBAN. Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Monese to rozwiązanie nie tylko dla imigrantów zarobkowych, ale także dla osób, które dużo czasu spędzają w podróży. Więcej fintechowych rozwiązań z dedykacją dla imigrantów zarobkowych można znaleźć tutaj.

W 2019 roku Monese wprowadziło nowy cennik i nowe plany taryfowe. Starter i Plus zostały zastąpione przez Simple i Classic. Plan Simple jest całkowicie darmowy. Więcej o nowym cenniku Monese można przeczytać w podlinkowanym tekście.

Jak założyć konto w aplikacji Monese?

Wystarczy ściągnąć i uruchomić aplikację, zrobić zdjęcie swojego dowodu osobistego, następnie wykonać seflie i wypełnić krótki formularz. Do otworzenia rachunku nie jest wymagana historia kredytowa, adres zamieszkania, ani statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii. Monese nie jest bankiem, ale posiada licencję brytyjskiego Financial Conduct Authority (w Polsce odpowiednikiem FCA jest Komisja Nadzoru Finansowego) i spełnia określone wymogi bezpieczeństwa.

Po uruchomieniu konta klient otrzymuje zbliżeniową kartę debetową, za pomocą której można płacić w lokalnej i zewnętrznej walucie oraz wypłacać środki z bankomatu. Z poziomu aplikacji Monese można także wysyłać pieniądze za granicę i wykonywać ekspresowe przelewy do innych użytkowników aplikacji.

Na brytyjskim koncie Monese możemy przechowywać maksymalnie 40 tysięcy funtów, natomiast na rachunku ze strefy euro maksymalna kwota waha się w zależności od pakietu – od 10 tysięcy do 50 tysięcy euro. Na razie za pomocą konta Monese nie zaciągniemy pożyczki, ale fintech zapewnia, że pracuje nad udostępnieniem takiej funkcji. Pełną listę możliwości i ograniczeń kont Monese można znaleźć tutaj.

Plan Starter – darmowe prowadzenie konta Monese, ale zapłacić trzeba

Monese oferuje dwa pakiety usług – darmowy plan Starter i płatny plan Plus, którego cena to 4,95 GBP w UK i 4,95 euro w Eurozone. Jeżeli użytkownik posiada dwa konta (w funtach i w euro), wtedy musi zapłacić tylko za obsługę jednego rachunku. Poniżej wykaz usług i cennik pakietu Starter:

  • wszystkie płatności Faster Payments i SEPA na terenie UE są darmowe
  • płatności kartą w walucie krajowej są darmowe
  • polecenia zapłaty (Wielka Brytania) są darmowe
  • rachunki bieżące – brytyjski i Eurozone – ze spersonalizowanymi numerami kont są darmowe
  • opłata za wydanie karty debetowej Monese wynosi 4,95 £/4,95 €
  • opłata za każdą wypłatę gotówki z bankomatu wynosi 1 £/1 €
  • wypłaty gotówkowe w punkcie PayPoint 3,5% (min. opłata 3 £) i na poczcie 2% (min. opłata 2 £) – tylko Wielka Brytania
  • minimalny kurs bazowy 2% (minimalna opłata 2 £/2 €) w przypadku przelewów międzynarodowych, płatności kartą i korzystania z bankomatów.

Faktycznie, za kilka usług trzeba dopłacić, więc darmowe konto nie jest tak do końca darmowe. Nie zmienia to faktu, że oferta Monese jest bardzo kusząca dla imigrantów zarobkowych, którzy nie muszą tracić czasu na kompletowanie dokumentów i czekanie w kolejce w bankowym oddziale – konto założą w 3 minuty bez wychodzenia z domu. Aplikacja może się też przydać osobom, które planują rozpoczęcie nowego życia poza granicami macierzystego kraju – zanim uzyskają status rezydenta i uporają się ze wszystkimi formalnościami, mogą wygodnie otworzyć konto Monese.