Partner serwisu Visa dla biznesu

Dostaliście maila o kontroli skarbowej? To pewnie robota oszustów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 28 lutego 2019, 14:11 Aktualizacja: 2 maja 2019, 12:50

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami, w których oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe. Złodzieje informują o „zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej”, po czym proszą o przygotowanie dokumentów, wskazanych w podejrzanym załączniku. W ten sposób hakerzy pozyskują dane podatnika, lub infekują urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Oszustwa "na PSD2" będą nową plagą? PKO BP ostrzega przed hakerami

Resort finansów przypomina, że urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli. Ministerstwo prosi o zwrócenie uwagi, że korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl”.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami

W tym przypadku maile przychodzą z domeny o2 – co widać na załączonym obrazku. To bardzo ważne, aby pamiętać, że wiadomości wysyłane przez urzędy skarbowe zawsze nadawane są z adresów o domenie gov.pl. Co więcej komunikat zawiera literówki i niezbyt profesjonalną składnie. Nie wygląda to przekonująco.

– Jest Pani/Pan zobowiązania do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentow zwiqzanych z prowadzone przez Pani/Pana Firm wymienionych w załączniku(dokumenty.rar). Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpuje znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pozn. zm.). – piszą oszuści w komunikacie (pisownia oryginalna).

Co chcą osiągnąć przestępcy? Nie proszą przecież o pieniądze. Jest to jednak klasyczny atak phishingowy, w którym złodzieje podszywają się pod osobę lub instytucję. Chodzi im najprawdopodobniej o zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem, lub pozyskaniem informacji z przesłanych dokumentów. W takim czy innym wypadku chodzi o pozyskanie danych wrażliwych, które mogą potem posłużyć na przykład do wyłudzenia pieniędzy na personalia ofiary. Zachowajmy czujność.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kontrola-skarbowa-oszusci-ministerstwo-finansow