Sieć 5G ma być kolejnym krokiem milowym w rozwoju ludzkości, która potrzebuje ultra szybkiego dostępu do internetu. I taką właśnie prędkość przesyłania danych oferuje 5G – od 10 do 100 Gb/s. Ale nie chodzi tylko o to, by szybciej uploudować na youtube śmieszne filmiki w 4k.

Sieć 5G to wstęp do rozwoju smart cities (nie mylić z Allegro Smart). Inteligentne miasta to takie, które wskazują miejsca parkingowe, optymalnie zarządzają transportem publicznym wykorzystując mechanizmy sztucznej inteligencji – ogólnie ułatwiają życie w mieście pełnym smogu i korków. 5G potrzebne jest do analizy danych w czasie rzeczywistym w biznesie, np. w sektorze bankowym. Może też pomóc w rozwoju technologii blockchain, która uznawana jest za przełomową innowację porównywaną do wynalezienia e-maila.

Ogrom potencjału 5G jest trudny od opisania w kilku słowach

W najprostszym ujęciu technologia ta pozwoli ludziom osiągać więcej rzeczy, w krótszym czasie. Mowa m.in. o gigantycznym wsparciu dla infrastruktury, która jest konieczna do upowszechnienia Internet of Things (IoT), czyli wzajemnej komunikacji pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci, np. lodówka sparowana ze smartfonem i autonomicznym dostawcą produktów spożywczych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o 5G to obejrzyj poniższy film

W Polsce technologię 5G wdraża Orange, który planuje pierwsze uruchomienie już w 2019 roku. Pierwszy test odbył się we wrześniu bieżącego roku. Wsparcie dla technologii zapewnia Huaweii, który pierwsze komercyjne wdrożenie 5G zaprezentował podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Więcej na temat strategii 5G dla Polski możesz przeczytać tutaj.

Foto: Pixabay