Takie dane prezentuje raport CB Insights „Th 2018 Global CVC Report”. W 2018 roku Azja skupiła 38% wszystkich inwestycji CVC – to spory wzrost z poziomu 31% w 2017 roku. Dla porównania inwestycje w Ameryce Północnej stanowiły 41% wszystkich inwestycji – spadek z 48% w 2017 roku. Europa ma już sporą stratę – jej udział to tylko 17%.

Pełny raport można pobrać tutaj.

Inwestycje CVC na fali wznoszącej. Europa daleko w tyle

Największą uwagę inwestorów przykuwają startupy z Chin, w które fundusze CVC zainwestowały 10,8 mld dolarów – w porównaniu do 7,2 mld USD rok wcześniej. W sumie firmy z Państwa Środka zebrały 351 rund inwestycyjnych CVC. Dużo inwestycji dokonuje się także w startupy japońskie, chociaż na sporo mniejsze sumy.

W Europie dominuje Wielka Brytania, która odpowiada za 26% inwestycji CVC na Starym Kontynencie. Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy i Francja – odpowiedni0 19% i 12%. W 2018 roku w Europie przeprowadzono 468 inwestycji typu CVC o wartości 5,5 mld dolarów.

Najbardziej aktywnym inwestorem okazało się Google Ventures, które w zeszłym roku dofinansowało ponad 70 firm. Na kolejnych miejscach znalazły się Salesforce Ventures, Intel Capital i Baidu Ventures. Z kolei w najwięcej jednorożców zainwestowało inne ramię Google – capitalG (Google Capital). Fundusz wsparł ponad 9 jednorożców w 2018 roku.

Średnia wartość jednej inwestycji CVC w zeszłym roku wyniosła 26,3 mln dolarów i była najwyższa w historii. Pobiła tym samym rekord z 2015 roku, kiedy to tego typu dofinansowania osiągnęły poziom 24,4 mld USD. W sumie od stycznia do grudnia 2018 działały 773 fundusze CVC, z czego 264 dokonały w tym okresie pierwszej inwestycji. Wśród nowych podmiotów można wymienić Coinbase Ventures, Maersk Growth, czy Porsche Ventures.

Największe inwestycje poczyniono w startupy internetowe, mobilne i te z branży medycznej. Pojedyncze najwyższe dofinansowanie wyniosło 2 mld dolarów, a taką sumę zebrała firma logistyczna ManbangGroup. Głównym inwestorem było capitalG. Powoli rośnie także udział CVC we wszystkich inwestycjach venture capital. W 2018 roku udział ten wynosił 23%, czyli o 7% więcej niż w 2013 roku.

Te sumy naprawdę robią wrażenie. Szczególnie jeśli spojrzymy na rynek azjatycki. Startupy z Chin zebrały niemal dwukrotnie więcej pieniędzy niż wszystkie firmy europejskie. Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj tylko o inwestycjach typu CVC. Natomiast zgodnie z danymi KPMG z października zeszłego roku w I połowie 2018 r. to właśnie europejskie fintechy pozyskały najwięcej kapitału – aż 26 mld dolarów, przy niespełna 17 mld USD na rynku azjatyckim. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.