KPMG wykorzysta zaawansowane technologie chmurowe giganta z Redmond – chodzi o takie usługi jak Azure, Dynamics 365, Power Platform czy Microsoft 365. Ma to pozwolić klientom na szybsze i bardziej elastyczne dostosowywanie się do zmieniającego się otoczenia, a także zyskanie przewagi nad konkurentami – czytamy w komunikacie.

Partnerstwo KPMG z Microsoft to ciekawy ruch, szczególnie w obliczu współpracy konkurencyjnego Deloitte z Google Cloud. Kilka miesiecy temu wspomniane Deloitte rozszerzyło współpracę z Google Cloud na terenie Polski i Europy Środkowej.

Współpraca KPMG i Microsoft w zakresie rozwiązań chmurowych

Firma doradcza widzi potencjał w nowych technologiach. Za pośrednictwem Digital Solution Hub (DSH), inkubatora współfinansowanego przez KPMG i Microsoft, KPMG wypracowuje rozwiązania dla obszarów transformacji chmurowej, inteligentnych aplikacji biznesowych czy też nowoczesnego miejsca pracy, które pomagają kadrze zarządzającej wykorzystać cyfrową transformację w strategicznych obszarach ich działalności.

Przy udziale DSH, KPMG w Polsce opracowało PowerDive for Working Capital – narzędzie Business Intelligence dla dyrektorów finansowych oparte na Microsoft Power Platform. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w celu skutecznego zarządzania kapitałem obrotowym i cyklem konwersji gotówki. Dodatkowo na potrzeby analityki predykcyjnej wykorzystuje zaawansowane narzędzia modelowania statystycznego, technologie sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego – wyjaśnia spółka w komunikacie.

Potencjał chmury widzą także banki działające w Polsce – co oczywiście nie powinno nikogo dziwić. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego największe i najbardziej rentowne banki obecne na naszym rynku zwiększają nakłady na innowacje technologiczne. Według NBP od 2016 roku udział nakładów na innowacje w kosztach operacyjnych zwiększył się o 20%. Prym wiodą takie aspekty, jak rozwój infrastruktury IT i właśnie wykorzystanie chmury.

Dobrym przykładem jest rozwój Chmury Krajowej przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Pod koniec zeszłego roku Operator Chmury Krajowej podpisał porozumienie z Google Cloud, na mocy którego gigant z Mountain View uruchomi w Polsce swój region – co oznacza, że nad Wisłą staną serwery Google Cloud. Więcej na ten temat można przeczytać w podlinkowanej wyżej rozmowie z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorującym Obszar Informatyki.