Wywodzący się z Niemiec fintech Kreditech w Polsce oferuje pożyczki do 48 miesięcy, udzielane online. Firma działa w sektorze e-commerce, klientów zdobywając dzięki sprzedaży ratalnej POS (Point-Of-Sale) Marka Monedo Now obecna jest m.in. na Allegro, gdzie jako jedna z pierwszych firm oferowała płatności odroczone.

Kreditech cechuje zaawansowana proces analityczny i wykorzystanie innowacyjnych technologii, które umożliwiają podanie decyzji kredytowej w kilka minut. Firma analizuje ponad 20 tys. danych na wniosek, zatrudnia globalnie ponad 300 osób i obsłużyła już 2,8 mln klientów na całym świecie. W Polsce Kreditech jest obecny od 2012 roku. Do tej pory obsłużył tu ponad 300 tys. klientów.

Fintech z ambicjami, by podbić e-commerce

Strategia firmy zakłada rozwój działalności w sektorze lendtech dla klientów near-prime, czyli osób legitymujących się dobrą sytuacją finansową, klientów sektora bankowego lub takich, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z finansowania w bankach, np. są to osoby, które nie mają stałych umów o pracę lub zarabiają na czasowych kontraktach.

– Rosnącą grupą naszych klientów są konsumenci, którzy oczekują finansowania „tu i teraz”, bez zawiłych formalności. To dzięki możliwości spełnienia tego oczekiwania udzielamy coraz więcej pożyczek ratalnych POS, we współpracy z partnerami z branży e-commerce, producentami  i serwisami płatności– tłumaczy Krzysztof Komosa, Dyrektor Zarządzający Kreditech w Polsce.

20 mln euro na dalszy rozwój lending as a service

System scoringowy Kreditech korzysta z baz informacji gospodarczych, jednak dzięki dostępowi do innych źródeł danych jest od nich mniej zależny. Podstawą decyzji w procesie oceny kredytowej klienta są między innymi jego dane behawioralne oraz transakcyjne, pobierane za pośrednictwem Kontomatik. Firma, która stworzyła tę aplikację (dawny Kontomierz), od 2015 roku należy do Kreditech Holding. Kontomatik  jest podmiotem zarejestrowanym na liście KNF jako legalny dostawca świadczący usługę dostępu do informacji o rachunku (jako pierwszy w Polsce).

Polska dla Kreditech jest ważnym rynkiem, zarówno jeśli chodzi o rozwój biznesu, jak i jej rolę w samej organizacji. Obok działalności operacyjnej jako pożyczkodawca, Kreditech ma w Warszawie również centrum technologiczne, które pracuje nad rozwojem jego infrastruktury. W 2019 roku polski oddział jako pierwszy w grupie Kreditech został zmigrowany na nowy system transakcyjny Mambu – rozwiązanie typu SaaS, uważane dziś powszechnie za wiodący system centralny dla organizacji z branży finansowej i fintech.

Oferta Kreditech obejmuje różnorodne produkty finansowania potrzeb konsumpcyjnych, a także usługi „lending as a service”, umożliwiając partnerom zintegrowanie produktów kredytowych Kreditech za pośrednictwem interfejsu API z ich własną platformą i usługami.

Przedstawiciel Twisto będzie obecny na Fintech Brunch #3.