Partner serwisu Visa dla biznesu

Kruk przejmuję Wongę za 97,1 mln zł

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Instytucje Pożyczkowe#LendTech
Opublikowano: 30 kwietnia 2019, 16:14 Aktualizacja: 30 maja 2019, 10:24

Firma windykacyjna Kruk sfinalizowała umowę przejęcia 100% udziałów polskiego oddziału Wongi – instytucji pożyczkowej specjalizującej się w udzielaniu pożyczek przez Internet. Lendtech Wonga został sprzedany za 97,1 mln zł.

Wonga Polska ma nowego prezesa. Został nim Tomasz Fedyna

Przejęcie Wonga.pl sp. z o.o. przez Kruka zapowiedziano w połowie marca 2019 roku kiedy to podpisano list intencyjny z Wonga Worldwide Limited. Wówczas kwota transakcji jeszcze nie była znana, a dalsze kroki zależne były od decyzji UOKiK-u. W dzisiejszym oficjalnym komunikacie podano, że Kruk S.A sfinalizował umowę, której wartość opiewa na 97,1 mln zł – z tego 3 mln zł przypadają na wartość udziałów sprzedawanej spółki i prawa do własności marki, a pozostałe 94,1 mln to zobowiązania należne sprzedającemu.

Wonga działa na polskim rynku od 2013 roku

Specjalizuje się w sprzedaży pożyczek ratalnych na wyższe kwoty przez Internet w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim. Wonga to firma z brytyjskimi korzeniami jednakże spółka matka w 2018 roku zaliczyła „collapse”, co wiązało się z koniecznością sprzedaży Wongi w Polsce. 

Kłopoty w Wielkiej Brytanii to pokłosie starych grzechów, które nie są powiązane z działalnością Wongi nad Wisłą. Wonga w Polsce to fintech kładący nacisk na edukację finansową klientów, specjalizujący się w pożyczkach online na wyższe kwoty i dłuższe okresy. Firma chwali się przy tym, że utrzymuje ryzyko na poziomie podobnym do sektora bankowego.

W 2017 roku Wonga w Polsce odnotowała 5,9 mln zł zysku przy 108 mln zł przychodów, ale w 2016 firma poniosła stratę w wysokości 6,6 mln zł przy 81,5 mln zł przychodów, a w 2015 roku strata wynosiła 14,6 mln zł przy 53,4 mln zł. Udzielanie pożyczek przez Internet to trudny i regulowany biznes, który wymaga dużych nakładów i odpowiedniej kalibracji. Łącznie wszystkie instytucje pożyczkowe w 2017 roku odnotowały nieco ponad 160 mln zł zysku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kruk-przejmuje-wonge-za-971-mln-zl