Podczas rozmowy redaktorka Bloomberga pytała premiera o relacje Polski z Unią Europejską, kwestię reformy sądownictwa,  przyjęcie przez nasz kraj euro oraz o rosnący kurs złotego. Na koniec padło także pytanie o Bitcoina… Pełny wywiad można znaleźć tutaj – Polish PM Asks if Euro is Part of Solution or Problem. Pytanie o BTC pojawia się pod sam koniec.

Polska zamknie giełdy kryptowalut?

– Przyglądamy się kryptowalutom i zamierzamy wprowadzić więcej regulacji w ich zakresie. Kilka lat temu mieliśmy problem z Amber Gold i nie pozwolimy, aby to się powtórzyło – mówi Mateusz Morawiecki.

– Czy zabronicie handlu Bitcoinem? – dopytywała redaktorka Bloomberga.

– Albo zabronimy, albo wprowadzimy inne regulacje. Naszym głównym celem jest to, aby w kryptowaluty angażowały się głównie osoby świadome ryzyka i specyfiki tego rynku. Musimy zadbać, aby kryptowaluty nie okazały się kolejną piramidą finansową – dodał premier Morawiecki.

Czy to oznacza, że istnieje realne ryzyko zamknięcia giełd wymiany kryptowalut? Na pewno nie można tego wykluczyć, szczególnie, że negatywnie do Bitcoina nastawiony jest także Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

W Davos obecny jest także prezes NBP Adam Glapiński, który w wywiadzie dla RMF FM powiedział, że jeżeli państwa europejskie będą zakazywać handlu kryptowalutami, to Polska uczyni podobnie. Szef NBP skomentował także pomysł na polską kryptowalutę, czyli Digital PLN. Zdaniem Glapińskiego tworzenie dPLN „nie ma żadnego sensu”, a waluty wirtualne tworzą jedynie pole do spekulacji i stają się narzędziem do unikania płacenia podatków.

Za około miesiąc swoje wytyczne ma też przedstawić specjalny zespół ds. niebezpiecznych instrumentów finansowych (w tym kryptowalut) – powołany przez premiera Morawieckiego. W jego skład wchodzi Prezes UOKiK, Prokurator Krajowy, minister spraw wewnętrznych i Prezes KNF. Premier mówił o zespole w wywiadzie dla RMF FM.

Jeżeli nie ban, to wysokie podatki…

Zwolennicy kryptowalut obawiają się, że nawet jeżeli rząd nie zakaże handlu tokenami, to może nałożyć bardzo wysokie podatki od zysku. Niewykluczone też, że giełdy kryptowalut pozostaną otwarte tylko dla nielicznych – w tym kierunku zamierza iść na przykład Rosja. Więcej na temat rosyjskiego projektu regulacji Bitcoina można przeczytać tutaj – Rosja ureguluje kryptowaluty.

Natomiast zupełnie inną koncepcje ma Aleksander Łukaszenka, który zwolnił kryptowaluty z podatku na 5 lat. Swoje własne waluty wirtualne zamierzają tworzyć takie kraje, jak Wenezuela, czy Estonia. Szczególne przywiązanie do kryptowalut można zauważyć głównie w krajach, gdzie szaleje inflacja, a BTC staje się sposobem na przechowywanie kapitału. Właśnie problemy gospodarcze są jednym z powodów, dla których kryptowaluty są tak popularne w Wenezueli – Kryptowaluta napędzana ropą. Nowy pomysł Wenezueli.

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję porozmawiać z posłem Klubu PiS i członkiem Komisji Finansów Publicznych, Wojciechem Murdzkiem. Tematem były właśnie regulacje w zakresie kryptowalut. Członkowie Komisji planowali spotkanie z premierem Morawieckim, ale na razie nie wiadomo czy już do niego doszło. Wywiad z Wojciechem Murdzkiem można znaleźć tutaj – Wojciech Murdzek, PiS – Nie jesteśmy przeciwni kryptowalutom.