Partner serwisu Visa dla biznesu

Kto zyskał na pandemii? Mikrofaktoring online

Fintek
Fintek
#Fintech#Koronawirus
Opublikowano: 29 czerwca 2020, 14:22 Aktualizacja: 29 czerwca 2020, 14:22

W okresie pandemii branża faktoringowa odnotowała historycznie najwyższy spadek obrotów. Jednak nie we wszystkich segmentach – okazuje się, że mikrofaktoring online radził sobie całkiem nieźle i odnotował spore, bo aż dwucyfrowe wzrosty.

Faktoring online dla mikroprzedsiębiorców to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku, którego popularność powoli rośnie. Okres pandemii okazał się dla niej łaskawy, czemu miała sprzyjać rosnąca obawa o zatory płatnicze i darmowy PR. Z informacji przekazanych przez Polski Związek Faktorów wynika, że chociaż ogólnie faktorzy zaliczyli historycznie wysokie spadki, to niektóre podmioty oferujące mikrofaktoring online odnotowały dwucyfrowy wzrost obrotów.

– Jeśli chodzi o sytuację branży mikrofaktoringu w czasie pandemii, to muszę powiedzieć, że nie jest źle. Przede wszystkim, faktoring to produkt, który idealnie sprawdza się w kryzysie gdy odroczone terminy faktur wydłużają się a zatory płatnicze duszą przedsiębiorców. Dzięki temu, pomimo ogólnej trudnej sytuacji rynkowej, w marcu obrót na przykład w SMEO był o 24 proc. większy od planowanego. I to przy zaostrzonej polityce ryzyka i antyfraudowej, gdyż szczególnie w tym obszarze obserwujemy wzrost zachowań niebezpiecznych – mówi Michał Pawlik, szef zespołu ds. Technologii w PZF.

Branży pomógł też darmowy PR i zaostrzenie polityki kredytowej

W mediach dużo mówiło się o problemach płynnościowych firm i ryzyku zatorów płatniczych, co wymusiło na mikroprzedsiębiorcach poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania. Do tego dochodzi zaostrzenie polityki kredytowej w bankach, a także zmiany ograniczające działalność instytucji pożyczkowych.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że pandemia narusza system naczyń połączonych w gospodarce. Mikrofaktoring łagodnie przechodzi kryzys, ale kluczowe dla branży jest pytanie, czy sytuacja mikroprzedsiębiorców nie ulegnie pogorszeniu w kolejnych kwartałach. Jeśli tak, to nawet faktoring online im nie pomoże.

/LP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kto-zyskal-na-pandemii-mikrofaktoring-online