Partner serwisu Visa dla biznesu

Które banki w Polsce oferują Fitbit Pay i Garmin Pay?

Fintek
Fintek
#Mastercard#Visa#Wearables
Opublikowano: 9 lutego 2020, 21:17 Aktualizacja: 28 kwietnia 2020, 11:05

Wearables stają się coraz popularniejsze. Po tym jak płatności telefonem w zasadzie stały się w Polsce standardem, powoli rośnie także przekonanie do płatności za pomocą opasek tudzież zegarków. Garmin Pay i Fitbit Pay są obecne nad Wisłą. Które banki oferują płatności zegarkiem Fitbit lub Garmin? Jakie modele smartwatchy posiadają funkcje płatnicze?

Smartwach Versa 2 z Fitbit Pay

Płatności Garmin Pay dostępne są w 12 instytucjach finansowych, w tym 10 bankach. Z kolei płatności Fitbit Pay dostępne są jak na razie tylko w 6 bankach – przy czym tylko w jednym tj. Santanderze, płatności zegarkiem działają zarówno dla kart Visa i Mastercard. Fitbit Pay dostępny jest także w Revolucie i Transferwise.

Bank/InstytucjaGarmin PayFitbit Pay
PKO BPTAKx
Bank PekaoTAK (karty Mastercard)TAK (karty Mastercard)
Santander BankTAKTAK
Millennium BankTAK (karty Visa)x
BNP Paribasxx
mBankTAKTAK
Getin BankTAK (karty Mastercard)x
ING Bank ŚląskiTAKx
Alior BankTAK (karty Mastercard)TAK (karty Mastercard)
Credit AgricoleTAKTAK
Envelo Bankxx
Nest BankTAK (karty Visa)TAK
Banki Spółdzielcze SGBTAKTAK
Banki Spółdzielcze BPSxx
SKOK Stefczykaxx
RevolutTAKTAK
Bank PocztowyTAKx
TransferwiseTAK (karty Mastercard)Tak (karty Mastercard)

Opracowanie: Fintek.pl

Zarówno Garmin, jak i Fitbit oferują wysokiej jakości smartwatche, dzięki którym można zmierzyć tętno, jakość snu, poziom wysiłku na treningu czy przebyty dystans.

Jednakże nie każde z urządzeń posiada funkcję płatniczą. W przypadku Garmina płatności bezstykowe obsługuję ponad 20 urzędzeń. W przypadku Fitbit możliwość dokonania płatności dostępna jest tylko dla 5 urządzeń, z czego najtańszym z nich jest opaska (smartband) Charge 3 Special Edititon, której ceny zaczynają się od ok. 400- 450 zł. W przypadku Garmina najbardziej przystępne cenowo są urządzenia z serii vivoactive, których ceny zaczynają się od ok. 800 zł.

Fitbit Pay - jak płacić zegarkiem?Płatności zegarkiem są tak proste, jak na obrazku.

Czym płacić i jak to robić?

Modele Garmin z funkcją płatniczą: fenix 6S, fenix 6S Pro i Sapphire, fenix 6, fenix 6 Pro i Sapphire, fenix 6X Pro i Sapphire, fenix 6X Pro Solar, Venu, Vivoactive 4 i 4s, vivomove Style, vivomove Luxe, Seria Legacy Saga i Hero: Rey, Darth Vader, Captain Marvel, First Avenger, Forerunner 945, Approach S62, Approach S62 Bundle, Forerunner 645, D2 Delta S, MARQ, vivoactive 3, fenix 5 Plus, 5S i 5X Plus.

Modele Fitbit z funkcją płatniczą: Versa 2, Versa, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition.

Jeśli bank, w którym posiadamy konto i kartę do niego, współpracuje z Garmin Pay lub Fitbit Pay, to uruchomienie usługi jest bardzo proste. Wystarczy dodać kartę do elektronicznego portfela w aplikacji na smartfona, z którym sparowane jest urządzenie. Następnie należy dokonać synchronizacji. Proces jest łatwy i zrozumiały – co do zasady wystarczy podać dane karty i zatwierdzić odpowiednie zgody i przepisać otrzymane kody weryfikacyjne w odpowiednim miejscu. Konfiguracja nie powinna zająć więcej niż 5 minut.

Instrukcja jak podłączyć Fitbit PayUniwersalna instrukcja podłączania karty bankowej do Fitbit Pay.

Wearables w Polsce są coraz popularniejsze

Firma Apple w 2019 roku sprzedała 30 mln zegarków z serii Apple Watch – to więcej niż szwajcarski przemysł zegarmistrzowski łącznie. Rynek rośnie w tempie 15% rocznie. Do 2026 roku wartość całej branży ma wynieść ponad 1 bln USD, ale wiele wskazuje, że nastąpi do znacznie wcześniej. Widać to po dynamice rozwoju tego segmentu – coraz więcej producentów urządzeń jest zainteresowanych wdrożeniem funkcji płatniczych. Ceny są coraz bardziej przystępne – w Polsce jedną z najpopularniejszych opasek jest seria Xiaomi Mi Band. Na razie nie są one jednak wyposażone w możliwość dokonania płatności, ale jest to zapewne kwestia czasu.

O swoje miejsce na rynku walczą także Huawei, Samsung czy Sony. Wearables to nie tylko zegarki lub opaski to fitnessu, ale coraz bardziej wielofunkcyjne narzędzia, które pomagają w monitorowaniu stanu zdrowia użytkownika (medtech), zapewne też będą wykorzystywane w sektorze ubezpieczeń (insurtech). Na razie jednak liderami są amerykańskie firmy Garmin i Fitbit – ta ostatnio została niedawno przejęta przez Google za nieprawdopodobnie wysoką kwotę 2,1 mld USD.

Pamiętajmy jednak o tym, że posiadanie takie urządzenia ma sens tylko, gdy z niego korzystamy. W każdym innym wypadku to po prostu strata pieniędzy i niepotrzebne dzielenie się danymi o nas samych z gigantami technologicznymi.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ktore-banki-w-polsce-oferuja-fitbit-pay-i-garmin-pay