Płatności Garmin Pay dostępne są w 12 instytucjach finansowych, w tym 10 bankach. Z kolei płatności Fitbit Pay dostępne są jak na razie tylko w 6 bankach – przy czym tylko w jednym tj. Santanderze, płatności zegarkiem działają zarówno dla kart Visa i Mastercard. Fitbit Pay dostępny jest także w Revolucie i Transferwise.

Bank/Instytucja Garmin Pay Fitbit Pay
PKO BP TAK x
Bank Pekao TAK (karty Mastercard) TAK (karty Mastercard)
Santander Bank TAK TAK
Millennium Bank TAK (karty Visa) x
BNP Paribas x x
mBank TAK TAK
Getin Bank TAK (karty Mastercard) x
ING Bank Śląski TAK x
Alior Bank TAK (karty Mastercard) TAK (karty Mastercard)
Credit Agricole TAK TAK
Envelo Bank x x
Nest Bank TAK (karty Visa) TAK
Banki Spółdzielcze SGB TAK TAK
Banki Spółdzielcze BPS x x
SKOK Stefczyka x x
Revolut TAK TAK
Bank Pocztowy TAK x
Transferwise TAK (karty Mastercard) Tak (karty Mastercard)

Opracowanie: Fintek.pl

Zarówno Garmin, jak i Fitbit oferują wysokiej jakości smartwatche, dzięki którym można zmierzyć tętno, jakość snu, poziom wysiłku na treningu czy przebyty dystans.

Jednakże nie każde z urządzeń posiada funkcję płatniczą. W przypadku Garmina płatności bezstykowe obsługuję ponad 20 urzędzeń. W przypadku Fitbit możliwość dokonania płatności dostępna jest tylko dla 5 urządzeń, z czego najtańszym z nich jest opaska (smartband) Charge 3 Special Edititon, której ceny zaczynają się od ok. 400- 450 zł. W przypadku Garmina najbardziej przystępne cenowo są urządzenia z serii vivoactive, których ceny zaczynają się od ok. 800 zł.

Fitbit Pay - jak płacić zegarkiem?Płatności zegarkiem są tak proste, jak na obrazku.

Czym płacić i jak to robić?

Modele Garmin z funkcją płatniczą: fenix 6S, fenix 6S Pro i Sapphire, fenix 6, fenix 6 Pro i Sapphire, fenix 6X Pro i Sapphire, fenix 6X Pro Solar, Venu, Vivoactive 4 i 4s, vivomove Style, vivomove Luxe, Seria Legacy Saga i Hero: Rey, Darth Vader, Captain Marvel, First Avenger, Forerunner 945, Approach S62, Approach S62 Bundle, Forerunner 645, D2 Delta S, MARQ, vivoactive 3, fenix 5 Plus, 5S i 5X Plus.

Modele Fitbit z funkcją płatniczą: Versa 2, Versa, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition.

Jeśli bank, w którym posiadamy konto i kartę do niego, współpracuje z Garmin Pay lub Fitbit Pay, to uruchomienie usługi jest bardzo proste. Wystarczy dodać kartę do elektronicznego portfela w aplikacji na smartfona, z którym sparowane jest urządzenie. Następnie należy dokonać synchronizacji. Proces jest łatwy i zrozumiały – co do zasady wystarczy podać dane karty i zatwierdzić odpowiednie zgody i przepisać otrzymane kody weryfikacyjne w odpowiednim miejscu. Konfiguracja nie powinna zająć więcej niż 5 minut.

Instrukcja jak podłączyć Fitbit PayUniwersalna instrukcja podłączania karty bankowej do Fitbit Pay.

Wearables w Polsce są coraz popularniejsze

Firma Apple w 2019 roku sprzedała 30 mln zegarków z serii Apple Watch – to więcej niż szwajcarski przemysł zegarmistrzowski łącznie. Rynek rośnie w tempie 15% rocznie. Do 2026 roku wartość całej branży ma wynieść ponad 1 bln USD, ale wiele wskazuje, że nastąpi do znacznie wcześniej. Widać to po dynamice rozwoju tego segmentu – coraz więcej producentów urządzeń jest zainteresowanych wdrożeniem funkcji płatniczych. Ceny są coraz bardziej przystępne – w Polsce jedną z najpopularniejszych opasek jest seria Xiaomi Mi Band. Na razie nie są one jednak wyposażone w możliwość dokonania płatności, ale jest to zapewne kwestia czasu.

O swoje miejsce na rynku walczą także Huawei, Samsung czy Sony. Wearables to nie tylko zegarki lub opaski to fitnessu, ale coraz bardziej wielofunkcyjne narzędzia, które pomagają w monitorowaniu stanu zdrowia użytkownika (medtech), zapewne też będą wykorzystywane w sektorze ubezpieczeń (insurtech). Na razie jednak liderami są amerykańskie firmy Garmin i Fitbit – ta ostatnio została niedawno przejęta przez Google za nieprawdopodobnie wysoką kwotę 2,1 mld USD.

Pamiętajmy jednak o tym, że posiadanie takie urządzenia ma sens tylko, gdy z niego korzystamy. W każdym innym wypadku to po prostu strata pieniędzy i niepotrzebne dzielenie się danymi o nas samych z gigantami technologicznymi.