Pomimo tych niedogodności zwolenników prawdziwych choinek nie brakuje. Tam gdzie jest popyt rodzi się i podaż, dlatego na przeciw potrzebom Polaków wychodzą sklepy internetowe. Żywe drzewko można zamówić pod same drzwi, ze wszystkim potrzebnymi akcesoriami. Choinkę można też wypożyczyć – jeżeli potrzebujemy ją tylko na imprezę do biura.

Prawdziwa choinka przez Internet – ceny, plusy i minusy

Na polskim rynku znajdziemy kilku dostawców oferujących wysyłkę prawdziwych choinek. Ich cena waha się w zależności od rodzaju i rozmiaru drzewka. Na przykład jodła kaukaska o wysokości 2,5 do 3 metrów to wydatek rzędu 250 złotych. Z kolei niewielki świerk pospolity o wysokości 80 cm można nabyć już za 80 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć cenę dostawy – około 30-50 zł (czasem dostawa jest darmowa), obsadzenie choinki, czy zakup stojaka. Duży metalowy stojak kosztuje około 100 PLN.

Można także zamówić choinkę w donicy. Takie drzewko będzie nieco tańsze, ale i mniejsze. Choinkę otrzymamy pod same drzwi, bez konieczności opuszczania mieszkania. Można także zamówić przystrojenie choinki, a po wszystkim zapłacić za jej utylizację – koszt około 100 złotych.

Serwisy oferują także wynajem świątecznych drzewek. To szczególnie przydatne jeżeli organizujemy imprezę okolicznościową w biurze i choinka jest nam potrzebna tylko na jeden lub dwa wieczory. Z reguły okres wynajmu to od 1 do 3 dni. W takim wariancie drzewko może kosztować od 30% do 70% swojej nominalnej wartości – w zależności od oferty poszczególnej firmy. Po zakończeniu wynajmu dostawca odbierze od nas choinkę wraz ze wszystkimi zamówionymi akcesoriami. W razie uszkodzenia drzewka najczęściej trzeba zapłacić 100% jego wartości, dlatego dostawca na początku pobiera stosowną kaucję.

Oczywiście pewnym minusem zakupu prawdziwej choinki przez Internet jest brak możliwości wcześniejszego obejrzenia drzewka i wybrania tego, które najbardziej wpadło nam w oko. Naszym zdaniem plusy przykrywają jednak minusy – szczególnie jeżeli w pobliżu nie mamy punktu sprzedającego żywe drzewka.