Inteligentne zamki są dostępne na rynku od dłuższego czasu, ale dla ludzi wciąż są nowością. Ich segment rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci oferują nie tylko szeroką gamę ich funkcji, ale też wiele możliwości ich instalacji i łatwego montażu. W 2017 roku amerykańska firma analityczna NPD zanotowało 43-procentowy wzrost sprzedaży usług typu smart home, co spowodowało rozwój firm oferujących także usługi smart lock.

Czytaj także: Polskie startupy chcą zrewolucjonizować branżę IoT

Na polskim rynku jest do wyboru wiele inteligentnych zamków

Najbardziej powszechny jest inteligentny zamek firmy August, który możemy połączyć z aplikacją dostępną zarówno dla systemów IOS jak i Android oraz Windows. Gdy znajdziemy się w odpowiedniej odległości od drzwi, sam nas rozpozna i automatycznie je otworzy.

TOP 5 inteligentnych zamków

Polskim odpowiednikiem jest zamek producenta Gerda – GerdaLock. Firma Gerda oferuje nam w tym rozwiązaniu wszystko, co powinien zawierać inteligentny zamek – od łatwego montażu, gwarancji bezpieczeństwa do szerokiej gamy opcji, takich jak możliwość sprawdzenia w aplikacji kto i kiedy otwierał nasz dom.

Czytaj także: Jak zostać ekspertem blockchain?

Ostatni zamek to zamek Camelot, który różni się od swoich poprzedników technologią, jaką wykorzystuje. Jeśli dokupi się do niego urządzenie sterujące można go zespolić z wszystkimi urządzeniami w naszym inteligentnym domu. Posiada on również panel dotykowy, za pomocą którego można otworzyć drzwi przy użyciu wcześniej ustalonego kodu.

Bez klucza na szyi

Mimo, że rozwiązanie inteligentnych zamków jest szeroko dostępne na rynku to wciąż nie są zbyt popularne głównie ze względu na swoją wysoką cenę. Kwoty wahają się między 1000zł wzwyż w zależności od firmy oraz rozwiązań jakie dany zamek nam oferuje.

Czytaj także: Chińscy giganci będą rozwijać IoT i sztuczną inteligencję

Czy warto inwestować w taką technologię? Rozwiązanie to zapewnia wygodę a poziomem bezpieczeństwa nie odbiega od tradycyjnych kluczy (wg ekspertów nawet je przewyższa). Można też zapomnieć o dorabianiu kluczy. Na razie jednak inteligentne zamki są wciąż na poziomie nowinki technologicznej, ale z biegiem czasu i rozwoju inteligentnych domów mogą się okazać standardem wyposażenia każdego polskiego domu.

Grafika: Flickr