Partner serwisu Visa dla biznesu

Kupując ubezpieczenie dowiesz się ile zarobił pośrednik

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Prawo
Opublikowano: 26 września 2018, 14:15 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:57

Pierwszego października br. wchodzi w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która wdraża przepisy unijnej dyrektywy IDD. Klient dowie się między innymi jak wysoka jest prowizja jego agenta.

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 10 mld zł

Według nowych zaostrzonych przepisów podmioty świadczące usługi ubezpieczeniowe m.in. agencje, brokerzy czy agenci będą zobowiązani szczegółowo zbadać potrzeby klienta, a następnie przedstawić i porównać dostępne rozwiązania na rynku.

Klient nasz Pan

Nowe prawo zwiększy ochronę klientów, którzy do tej pory byli informowani tylko szczątkowo o przysługujących im prawach. Większość pośredników przedstawiała świetlaną wizję przyszłości, nie informując o kruczkach prawnych zapisanych w umowie.Wykorzystując łatwowierność i naiwność potencjalnych konsumentów.

Teraz będzie można m.in. dowiedzieć się, jak wygląda wynagrodzenie dystrybutora – czy otrzymuje honorarium czy prowizję zawartą w składce płaconej przez klienta. Ponadto agent będzie zobowiązany poinformować, czy pracuje na rzecz jednego ubezpieczyciela czy wielu – i jakich.

Kłody pod nogi rzucane pośrednikom

Implementacja przepisów nowej europejskiej dyrektywy IDD, nałożyła na polskiego ustawodawcę szereg obostrzeń. Stąd taka złożoność i wzrost regulacji w nowym prawie, które uderzają w dystrybutorów. Towarzystwa i agencje będą musiały informować od teraz klienta, o każdej zmianie zachodzącej w warunkach ubezpieczenia, możliwości rozwiązania umowy i powinny działać na jego korzyść nawet swoim kosztem.

Dodatkowo będą zobowiązane do przeprowadzenia uzupełniających szkoleń ze zmian w ustawie dla każdego agenta w wymiarze przynajmniej 15 godzin rocznie. Nowe regulacje zapewne uderzą w najmniejsze podmioty zajmujące się ubezpieczeniami, które nie będą wstanie sprostać kolejnym restrykcjom. Kłopoty z wdrożeniem nowych przepisów mogą dotknąć również insurtechy,którym ciężej będzie wprowadzić nowy produkt. Zwycięzcą okażą się duże towarzystwa ubezpieczeniowe i multiagencje, które posiadają wykwalifikowaną kadrę, procedury i zasoby aby sprostać wymaganiom.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kupujac-ubezpieczenie-dowiesz-sie-ile-zarobil-posrednik