Partner serwisu Visa dla biznesu

Kupujesz auto z zagranicy? Sprawdź jego historię bez wychodzenia z domu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 22 stycznia 2018, 15:18 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 18:50

Chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest zarejestrowane w Polsce? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jego historię. Dzięki rozszerzonej usłudze Ministerstwa Cyfryzacji – Historia Pojazdu, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia nowy rejestr, dzięki któremu można sprawdzić historię auta kupowanego za granicą bez wychodzenia z domu.

Na portalu historiapojazdu.gov.pl od ponad miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość.

Czytaj także: Amazon Go już otwarty. Jak działa sklep bez kas?

Pamiętaj o Profilu Zaufanym

Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Czytaj także: Już od lutego terminale we wszystkich radiowozach

Ministerstwo Cyfryzacji radzi – Nie kupuj złomu

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

  • Kradzież,
  • Złomowanie,
  • Powypadkowy,
  • Uszkodzony,
  • „Przekręcony” licznik,
  • Niedopuszczony do ruchu,
  • Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Czytaj także: Szukasz pracy blisko domu? Ściągnij aplikację „Praca za rogiem”

Zaufaj historii

Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.

Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

[Ministerstwo Cyfryzacji/RT]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kupujesz-auto-zagranicy-sprawdz-historie-pojazdu-wychodzenia-domu