Eksperci zmierzyli się z pytaniami o to, jak technologia chmurowa może katalizować innowacje, co oznacza rewolucja chmurowa dla polskich firm i dla przeciętnych obywateli oraz czy pracownicy są gotowi na nadchodzące zmiany. Rozmówcy dyskutowali również o inwestycji Microsoft w Polską Dolinę Cyfrową i jej przewidywanych efektach dla gospodarki.

Microsoft zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów

Paweł Jakubik uważa, że inwestycja Microsoft w Polsce, dotycząca cloud computing, to zmiana paradygmatu tego, jak dostarczane są usługi informatyczne, niesie więc ona za sobą ogromne zmiany dla Polski.

– Zamknęliśmy już erę fizycznych dyskietek, fizycznego instalowania licencji na naszych komputerach. Świat on-premises powoli przechodzi do przeszłości. To co mnie cieszy, to to, że ta umowa została ogłoszona w tym niezwykle trudnym czasie kryzysu. Przy tych wszystkich negatywnych informacjach, napływających każdego dnia, myślę, że chmura pozwoli polskim biznesom odbić się od dna – zarówno start-upom, małym, średnim, jak i dużym firmom – mówi ekspert.

Według Jakubika głównym założeniem przyświecającym inwestycji Microsoft było umożliwienie rewolucji tym rynkom, które wcześniej nie miały dostępu do chmury. Sektor bankowy, finansowy, jak i sektor administracji publicznej mogą wiele zyskać dzięki chmurze krajowej.

Co chmura może dać przeciętnemu Kowalskiemu?

„Mówimy, że dane to tzw. nowe paliwo. Tłumacząc korzyści z chmury dla przeciętnego konsumenta musimy zacząć od danych. Świat generuje co roku niesamowitą ilość zbiorów big data. Cloud computing umożliwia ich przetwarzanie i ułatwia korzystanie z nich. Mimo, iż spora część funkcji chmury nie jest widoczna dla przeciętnego Kowalskiego, to może z nich korzystać – np. w postaci nowych funkcji bankowych. Dzięki rozwojowi technologii nowe funkcje udostępniane są w czasie rzeczywistym”.

Chmura jest wg Jakubika akceleratorem dla gospodarki – „wszędzie tam, gdzie się ona pojawia, liczymy pojawiające się nowe miejsca pracy w tysiącach, w postaci tworzenia kompetencji cyfrowych i projektów”. Rozwój technologiczny niesie również za sobą liczne programy edukacyjne i szkolenia online, zarówno dla pracowników, jak i studentów. „Wdrożenie narzędzi do pracy i nauki zdalnej pokazało, że coś się w przełamało, sektor administracji publicznej również może pójść w tym kierunku. E-podatki, e-poczta, e-urząd, e-ZUS to usługi, które są przyszłością polskiej administracji, a chmura może się bardzo przyczynić do ich upowszechnienia” – sądzi ekspert.

Całą rozmowę Pawła Jakubika i Karola Mazurka można obejrzeć pod adresem:  https://www.efcongress.com/kwadrans/.

Europejski Kongres Finansowy zaprasza też do obejrzenia kolejnych transmisji Kwadransa z EKF, już w czwartek 21 maja, o godzinie 16:00. Gośćmi Kwadransa z EKF będą: Paweł Borys (Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju) i prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego), zaś o godzinie 17:00 rozmawiać będą: Przemek Gdański (Prezes Zarządu, BNP Paribas Bank Polska S.A.) i Jan Krzysztof Bielecki (Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego).