Od poniedziałku, 23 marca do końca kwietnia 2020 r., klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo będą mogli skorzystać z podpisu mSzafir za darmo i całkowicie online. Na podstawie tożsamości potwierdzonej przez bank (e-Tożsamość od PKO BP), KIR wyda kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego, dostępny przez 15 minut, który klient będzie mógł wykorzystać do podpisania dokumentu w formacie PDF. Podpis można uzyskać online i złożyć z wykorzystaniem dowolnego urządzenia komputera, tabletu lub smartfona, niezależnie od miejsca, w którym się przebywa czy od pory dnia.

PKO BP i KIR: mSzafir dostępny za darmo

PKO BP i KIR udostępniły podpis mSzafir pod koniec zeszłego tygodnia. Podpis ten umożliwia prowadzenie spraw prywatnych, biznesowych i urzędowych w pełni zdalnie, bez wychodzenia z domu. Tak podpisany dokument ma identyczną moc prawną jak dokument podpisany odręcznie.

– Udostępnienie nieodpłatnej wersji podpisu elektronicznego w chmurze milionom naszych klientów jest konkretnym wkładem PKO Banku Polskiego, jako instytucji zaufania publicznego i największego banku w Polsce, w działania zarówno na rzecz cyfryzacji procesów jak i propagowania odpowiedzialnej postawy obywatelskiej w tym trudnym okresie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu i jest zgodny z wymaganiami eIDAS. może być wykorzystany w załatwianiu bieżących spraw (np. podpisanie umów, złożenie oświadczeń czy wniosków) bez wychodzenia z domu. W działalności małych i średnich firm oraz osób samozatrudnionych, e-podpis ułatwi realizację działań, które wymagają jednorazowego podpisania dokumentów (np. zamówień, umów lub aneksów do umów). Wykorzystanie mSzafir wesprze również wykonywanie pracy zdalnej, rozszerzając spektrum spraw, które można załatwić zdalnie.