Partner serwisu Visa dla biznesu

Legitymacja w smartfonie już wkrótce. Jest porozumienie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 30 października 2018, 15:20 Aktualizacja: 13 maja 2019, 17:06

Ministerstwo Cyfryzacji uzyskało poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej w rozwijaniu projektu mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej i studenckiej dostępnej z poziomu smartfona.

Legitymacja w smartfonie już wkrótce. Jest porozumienie

Minister Anna Zalewska podpisała znowelizowane rozporządzenie MEN z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zmiany przewidują wydawanie mLegitymacji szkolnej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

mLegitymacja coraz bliżej. Jak będzie wyglądała legitymacja w smartfonie?

mLegitymacja szkolna będzie stanowiła mobilną wersję legitymacji szkolnej lub e-legitymacji szkolnej. Podobnie jak w przypadku pozostałych form legitymacji, mLegitymacja szkolna będzie poświadczała uprawnienie do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego.

To dokładnie to samo, co „zwykła” legitymacja szkolna, ale w telefonie. Będzie ona równoważna z tradycyjnym dokumentem. Rozwiązanie jest już testowane w szkołach podstawowych w Siedlcach, Halinowie i Żyrardowie. Zbiera pozytywne oceny i cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży – zapewnia resort cyfryzacji.

Co więcej od zeszłego czwartku (25 października) rozpoczął się pilotaż mobilnej wersji legitymacji studenckiej. Na Politechnice Wrocławskiej wydano pierwsze mobilne legitymacje. W najbliższym czasie do pilotażu dołączy Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach. Jak to będzie działało? Wszystko dzięki aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie ściągnąć na telefon, (na początku mLegitymacje będą dostępne dla telefonów z systemem Android – co najmniej 6.0).

mLegitymacja szkolna będzie jednym z mDokumentów, przechowywanych na urządzeniu mobilnym przy użyciu dedykowanej aplikacji zapewnianej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dokument ten będzie zawierał dane dotyczące tożsamości ucznia, wskazywał szkołę, do której uczęszcza uczeń oraz ważność dokumentu.

W tym miejscu warto przypomnieć o niedawnej odpowiedzi ministra Marka Zagórskiego na interpelacje poselską Arkadiusza Marchewki – pytanie dotyczyło mDokumentów. Z odpowiedzi szefa resortu cyfryzacji wynika, że zamknięto projekt „mDokumenty w administracji publicznej w Polsce”, ale to nie znaczy, że ministerstwo zrezygnowało z dowodów w smartfonie. Pomimo drobnych kłopotów projekt będzie kontynuowany. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

legitymacja-w-smartfonie-juz-wkrotce-jest-porozumienie