Partner serwisu Visa dla biznesu

Lendtechy przeciwne wakacjom kredytowym i obniżce limitu

Fintek
Fintek
#Koronawirus#LendTech
Opublikowano: 23 marca 2020, 13:43 Aktualizacja: 23 marca 2020, 13:43

Propozycja UOKiK-u dotycząca wprowadzenia wakacji kredytowych i radykalnej obniżki limitów kosztów pozaodsetkowych spotkała się ze sprzeciwem rynku finansowego. Dzisiaj swoje stanowisko w tej sprawie opublikował też Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Telefon

„Propozycje zawieszenia wykonywania umów kredytu konsumenckiego (projektowany Art. 8j) oraz radykalnego obniżenia dopuszczalnych kosztów pozaodsetkowych (projektowany Art. 8h) są działaniami nadmiarowymi w stosunku do celów projektu ustawy wyrażonych w założeniach z 18 marca 2020 r. i zdestabilizują rynek kredytu konsumenckiego. Wnioskujemy o ich wycofanie” – czytamy w stanowisku Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Lendtechy pod presją

Instytucje pożyczkowe jako podmioty rynku finansowego, w związku z krachem rynków kapitałowych oraz rosnącą niepewnością co do przyszłości, już w tej chwili znajdują się pod znaczącą presją. Dalsze ograniczanie ich działalności, odetnie konsumentów od finansowania, co obecnie będzie miało szczególnie dotkliwe skutki społeczne.

„Szybki dostęp do finansowania jest konieczny w przypadku wyjątkowych okoliczności jak np. epidemia. Firmy pożyczkowe od lat funkcjonują w kanałach zdalnych (internet, aplikacje mobilne, call center), które nie wymagają bezpośredniego kontaktu i funkcjonują bez zakłóceń w okresie epidemii” – stwierdza PZIP.

Odcięcie od legalnego finansowania

Brak możliwości uzyskania legalnego finansowania może dotyczyć nawet 3-4 mln osób, w większości posiadających dostateczną zdolność kredytową, lecz nieregularne dochody, pozyskiwane chociażby z umów cywilnoprawnych. Ta grupa przede wszystkim narażona jest na skutki zawieszenia działalności przedsiębiorstw z powodu kwarantanny. Odcinanie ich od finansowania nie jest działaniem korzystnym ani pożądanym w obecnej sytuacji.

W stanowisku PZIP czytamy dalej, że niezrozumiałe jest dlaczego w sytuacji kryzysowej, bez badania struktury rynku, w trybie ekstraordynaryjnym proponuje się przewrót w wysokości dopuszczalnych kosztów pozaodsetkowych, a przez to w dostępie do finansowania dla ludności. Byłoby to bardziej zrozumiałe, gdyby koszty te były na nadmiernie wysokim poziomie, tymczasem wszystkie dane, w tym publicznie dostępne w sprawozdaniach finansowych, wskazują, że przedsiębiorstwa te nie osiągają nadmiernego zysku, nieadekwatnego do zasad uczciwego obrotu. Wręcz przeciwnie, rentowność sektora to 3,2%, a blisko połowa instytucji pożyczkowych notuje straty. Każdego roku wiele z nich kończy działalność, tak jak na każdym dojrzałym, uregulowanym i bardzo konkurencyjnym rynku. 

Pełna treść stanowiska dostępna jest tutaj. Przypomnijmy, że stanowisko w tej sprawie opublikował też Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Wcześniej, podmioty rynku finansowego przyjęły szereg rekomendacji, których celem jest odciążenie kredytobiorców dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

lendtechy-przeciwne-wakacjom-kredytowym-i-obnizce-limitu