Według danych Narodowego Banku Polskiego w I kwartale bieżącego roku na rynku było prawie 1,2 mln kart wirtualnych. Zgodnie z definicją NBP są to „plastiki” przeznaczone jedynie do płatności w Internecie lub innych transakcji niewymagających fizycznego przedstawiania karty – na przykład przez telefon.

Pełne dane NBP na temat kart płatniczych można znaleźć tutaj (pliki w Excelu). Przypominamy także o najświeższych informacjach banku centralnego odnośnie liczby terminali POS i bankomatów.

Najnowsze dane NBP na temat kart płatniczych

W porównaniu do IV kwartału 2018 roku przyrost liczby kart płatniczych nie był zbyt duży – w sumie liczba plastików zwiększyła się zaledwie o około 60 tys. To naprawdę niewiele, jeśli spojrzymy na liczby między III i IV kwartałem zeszłego roku. Wtedy liczba kart zwiększyła się o ponad 800 tys.

NBP podaje, że niespełna 85% kart płatniczych obecnych na polskim rynku umożliwia płatności zbliżeniowe. Takich plastików jest już ponad 35 mln. Standardowo dominują już karty debetowe, których nosimy w portfelach 32,7 mln. Na drugim miejscu plasują się „kredytówki”- 5,9 mln, następnie karty przedpłacone (2,5 mln) i karty obciążeniowe (232 tys.).

W ujęciu rocznym rośnie też liczba i wartość transakcji. W sumie w I kwartale 2019 roku dokonaliśmy ponad 1,4 mld transakcji przy użyciu kart płatniczych, o łącznej wartości przekraczającej 175,6 mld złotych. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku liczba płatności z wykorzystaniem „plastików” wzrosła o około 200 mln, a ich wartość była większa o około 15 mld.