Tylko przez pierwsze dwa dni działania usługi ponad sto tysięcy kierowców sprawdziło online liczbę posiadanych punktów karnych. Aby przekonać się, czy nie grozi nam przekroczenie limitu, wystarczy wejść na portal obywatel.gov.pl.

Czytaj także: e-PITy zdetronizowały papier?

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Po portal obywatel.gov.pl należy zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego. Jeżeli jeszcze nie mamy takiego profilu, możemy go szybko utworzyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (o ile nasz bank udostępnia taką możliwość). W tym celu należy:

  • zalogować się na swoje konto w banku,
  • wypełnić i wysłać formularz dotyczący założenia profilu zaufanego,
  • potwierdzić założenie profilu kodem przesłanym na narzędzie autoryzacyjne.

Jeżeli nasz bank nie udostępnia możliwości założenia profilu, można go utworzyć przez stronę pz.gov.pl i następnie potwierdzić w specjalnym Punkcie Potwierdzającym.

Kiedy uda nam się już zalogować na portal, w sekcji „Kierowcy i pojazdy” powinniśmy wybrać zakładkę „Sprawdź punkty karne”.

– Na stronie zobaczymy gdzie, kiedy i za co dokładnie otrzymaliśmy punkty. Portal zawiera także informacje o liczbie tzw. punktów tymczasowych. tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń OC/AC Ubea.pl.

Czytaj także: Tesla ma większe przychody, ale notuje jeszcze większe straty

Uważajmy na fałszywe strony pokazujące liczbę punktów karnych

Popularność usługi sprawiła niestety, że pojawiły się już strony podszywające się pod portal rządowy. Pamiętajmy zatem, że sprawdzenie liczby punktów karnych jest możliwe tylko na oficjalnej stronie, a usługa jest zupełnie darmowa.

– Wszelkie inne strony chcą jedynie wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze – przestrzega Paweł Kuczyński. Szczególną czujność zachowajmy, jeśli prosi się nas o podanie numeru telefonu.

Czytaj także: Bitcoin najdroższy w historii. Ethereum też zwyżkuje

Jaki jest limit punktów karnych?

Jaka liczba punktów karnych powinna nas zaniepokoić? Limit dla większości kierowców wynosi 24. Wyjątkiem są osoby mające prawo jazdy mniej niż rok, które mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów.

Punkty karne kasują się po 12 miesiącach od daty ich otrzymania. Jeżeli chcemy wcześniej zmniejszyć ich liczbę, możemy wybrać się na szkolenie w WORD. Jeden taki kurs, kosztujący 300 zł, zmniejszy liczbę punktów o 6. Na szkolenie można jednak pójść jedynie raz na pół roku, a osoby będące kierowcami krócej niż 12 miesięcy w ogóle nie mogą skorzystać z takiej możliwości.