Wprowadzona zostanie również taryfa przystankowa, dzięki której mieszkańcy będą mogli płacić tylko za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. W tym przypadku konieczne będzie rejestrowanie początku oraz końca podróży. Podobny system biletowy działa między innymi w Londynie. Z kolei w Polsce jest taryfa przystankowa jest rozwijana w Tychach oraz w Rzeszowie.

Ostatnio przetarg na nowy system biletowy ogłoszono także w Bielsku-Białej, gdzie bilety komunikacji miejskiej mają być zapisywane na karcie płatniczej.

Nowe kasowniki w lubelskiej komunikacji miejskiej

Od 27 lipca br. rozpocznie się pilotażowy montaż kasowników EMV do płatności zbliżeniowych. W najbliższych dniach w nowe urządzenia wyposażonych zostanie 19 pojazdów. Po testach, sukcesywnie montowane będą kolejne kasowniki – jesienią mają być one obecne w każdym pojeździe lubelskiego systemu komunikacji miejskiej. Urządzenia umożliwią zapłatę za przejazd, za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych

Obsługę kasownika umożliwi ekran dotykowy, sygnalizujący pomyślny bądź niepomyślny przebieg transakcji. Do dyspozycji pasażerów będą 3 języki menu. Zakup biletu odbywać się będzie poprzez wybranie na ekranie kasownika EMV żądanego typu biletu, ustalenie liczby biletów, a następnie przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej do czytnika.

Nowa aplikacja Lubika do kupowania biletów

Pełne wdrożenie nowego systemu biletowego Lubika zaplanowano na jesień 2021 roku. Uruchomiona zostanie dedykowana strona www wraz ze sklepem internetowym, oraz aplikacja mobilna Lubika, za pośrednictwem której pasażerowie będą mogli dokonać wyboru i zakupu dowolnego, najkorzystniejszego dla nich biletu z oferowanej taryfy, przeglądać historię zakupionych biletów czy też skorzystać z tzw. „planera podróży”.

Zmiana pozwoli na wprowadzenie nowych taryf biletowych:

  • płacisz za tyle, ile jedziesz – taryfa przystankowa (check-in/out);
  • bilety okresowe na określoną liczbę dni;
  • elektroniczna portmonetka – gromadzenie środków do zakupu biletów.

Nowa aplikacja Lubika pozwoli na zakup biletu okresowego – doładowanie go za jej pośrednictwem (do tej pory nie było takiej opcji) i na dowolną liczbę dni (obecnie bilety okresowe wyłącznie na 30, 90 i 150 dni). Jeżeli pasażerowi nie jest potrzebny bilet na cały miesiąc, będzie mógł kupić go na dowolną, określoną przez siebie liczbę dni np. na 13 dni (dostępny będzie kalkulator ceny biletu okresowego na zadaną liczbę dni). Jednocześnie bilet ten będzie tańszy niż przejazd na biletach jednorazowych.