Rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA to bardzo ważny dokument, który zaczyna obowiązywać od razu po złożeniu podpisu przez głowę państwa. Rozporządzenie daje urzędnikom i agencjom rządowym możliwość natychmiastowego działania, ponieważ taka decyzja nie wymaga głosowania w Kongresie.

American AI Initiative – spójna polityka rozwoju sztucznej inteligencji

O spójną politykę rozwoju AI w Stanach Zjednoczonych dopominano się już wielokrotnie. W zeszłym roku James Mattis, sekretarz obrony USA napisał nawet specjalne pismo do Białego Domu, nawołując prezydenta do opracowania narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Wygląda na to, że Donald Trump usłuchał próśb ekspertów i współpracowników.

American AI Initiative opiera się na pięciu głównych filarach: badaniach i rozwoju, udostępnieniu federalnej infrastruktury AI naukowcom , zarządzaniu sztuczną inteligencją, przekwalifikowaniu pracowników i zwiększeniu wydajności ich pracy oraz zawiązaniu międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju AI i dbanie o to, aby ten rozwój przebiegał zgodnie amerykańską racją stanu. O sprawie szerzej pisze serwis TechnologyReview.

W myśl nowego rozporządzenia administracja Trumpa ma kierować agencjami rządowymi w taki sposób, aby inwestycje w AI stanowiły priorytet. Fundusze i zasoby federalne mają być przekierowywane właśnie do badań nad sztuczną inteligencją. Warto zwrócić także uwagę na aspekt przekwalifikowania pracowników – rząd USA ma poczynić kroki w celu dostosowania ich do zmieniających się warunków na rynku pracy. Wiele mówi się o tym, że roboty zabiorą ludziom pracę i faktycznie – część zawodów zostanie zlikwidowana. W zamian powstaną jednak nowe stanowiska. Ktoś przecież musi czuwać nad pracą algorytmów i odpowiadać za ich tworzenie i ulepszanie.

Dla Białego Domu spójna polityka rozwoju sztucznej inteligencji jest bardzo ważna. Tylko dzięki AI Stany Zjednoczone będą w stanie utrzymać pozycję światowego lidera w obszarze wojskowości, siły ekonomicznej i wpływów na świecie. Główny rywal USA – czyli Chiny, wprowadziły jednolitą politykę rozwoju sztucznej inteligencji już w 2017 roku. Żeby oprzeć się potędze kraju rządzonego przez Xi Jinpinga nie wystarczy sam potencjał Doliny Krzemowej.