Alerty te bazują m.in. na informacjach o wyciekach danych lub incydentach dotyczących złamania systemów bezpieczeństwa sprawiających, że konkretni posiadacze kart stają się szczególnie narażeni na to, że padną ofiarą oszustwa.

Czytaj także: iPhone 8 trafił na sklepowe półki

Ułatwienie dla wydawców kart

Mastercard Early Detection System infografika ENG

Wiadomości o kradzieży danych są obecnie na porządku dziennym, a oszuści działają coraz szybciej. Tylko w ostatnim miesiącu w wyniku jednego naruszenia bezpieczeństwa danych zagrożone były 143 miliony tożsamości. Zamieszczenie skradzionych danych w ukrytej sieci (dark web) zajmuje zaledwie 9 minut. Mastercard jest świadomy, że nie wszystkie zagrożone konta zostaną wykorzystane w nielegalny sposób, a po kradzieży danych liczy się każda sekunda. W związku z tym firma opracowała system wczesnego wykrywania oszustw, aby pomóc instytucjom finansowym w szybszym reagowaniu, a co za tym idzie, zapobieganiu poważniejszym atakom.

Wykorzystując wiedzę Mastercard dotyczącą sieci, umiejętności predykcyjne oraz połączenie wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych, system wczesnego wykrywania określa, czy dana karta lub konto są narażone na ryzyko, a następnie wysyła wydawcy powiadomienie ze wskazanym poziomem ryzyka. Na jego podstawie wydawca podejmuje odpowiednie działania – od dokładniejszego monitorowania transakcji, po prewencyjne wydanie karty zastępczej.

– Wiedza to potęga, a ta usługa pomaga wydawcom kart działać znacznie szybciej i precyzyjniej, aby skuteczniej zapobiegać oszustwom. Mogą oni teraz aktywnie zwalczać oszukańcze działania, wynikające z wcześniejszych ataków hakerskich lub wycieków danych. Nasz nowy system pozwoli wydawcom obniżyć koszty związane z oszustwami, a jednocześnie zapewnić posiadaczom kart jak najlepszą obsługę – powiedział Ajay Bhalla, prezes Mastercard ds. ryzyka korporacyjnego i bezpieczeństwa.

Czytaj także: Eksperci są zgodni: śmiercionośnych huraganów będzie coraz więcej. Nowe technologie pomogą uniknąć spustoszeń?

Co wykryje nowy system Mastercard?

System wczesnego wykrywania Mastercard jest już dostępny dla wydawców kart na całym świecie i uwzględnia wszystkie rodzaje oszustw we wszystkich kanałach transakcyjnych. Jest on w stanie wykryć:

  • aktywne handlowanie danymi kont przez przestępców,
  • identyfikację kart, które są testowane przed użyciem ich do oszukańczych transakcji,
  • dane kont, które wydają się narażone na ryzyko, ale brakuje dostatecznych dowodów na bezsprzeczne stwierdzenie naruszenia ich bezpieczeństwa.

Dzięki temu wydawcy kart otrzymują alerty na temat o wiele szerszego zakresu zagrożonych kont co najmniej 6 do 18 miesięcy wcześniej niż tradycyjne powiadomienia.

Mastercard ma wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu technologii bezpieczeństwa, w tym już na etapie projektowania systemów IT, aby zabezpieczyć każdą transakcję kartową. Firma inwestuje i wprowadza innowacje na wielu poziomach technologii, takich jak EMV, tokenizacja, fizyczne i behawioralne zabezpieczenia biometryczne czy sztuczna inteligencja.