Obecnie z oferty zrównoważonych kart Mastercard mogą korzystać konsumenci na ponad 12 rynkach na całym świecie, a już ponad 60 instytucji finansowych wydaje karty, które są tworzone ze zweryfikowanych materiałów, wykonanych z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, pochodzenia biologicznego, bezchlorowych i degradowalnych – informuje Mastercard w komunikacie.

Mastercard ekologiczne karty płatnicze

Mastercard, karty płatnicze i ochrona środowiska

Ta nowa inicjatywa jest kolejnym ważnym krokiem prowadzącym do uruchomienia przez Mastercard globalnego systemu certyfikacji zrównoważonych kart. Opiera się on na Partnerstwie na rzecz bardziej ekologicznych płatności (eng. Greener Payments Partnership) utworzonym przez Mastercard i producentów kart Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA w 2018 r., w celu ustanowienia najlepszych praktyk w zakresie ochrony środowiska i zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych PCV jednokrotnego użytku w produkcji kart.

Każdego roku produkowanych jest sześć miliardów kart płatniczych, zazwyczaj z PCV. Karty te są wymieniane średnio co trzy/cztery lata, a wyrzucane, trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie.

Mastercard Global DigiSec Lab w Wielkiej Brytanii działa na rzecz maksymalizacji innowacji produktowych i inwestycji w bezpieczeństwo. Laboratorium zainwestowało w technologię, która analizuje skład materiałowy karty oceniając jej ekologiczność. W ten sposób klienci mają pewność, że każda karta Mastercard wyprodukowana ze zrównoważonego materiału została zweryfikowana. Ponadto laboratorium inwestuje w badania naukowe związane z przyjaznymi dla środowiska sposobami recyklingu istniejących plastikowych kart.

To kolejna akcja, w ramach której firma angażuje się w ochronę środowiska. Mastercard współpracuje także z fintechem bunq, który oferuje metalowe karty Green Card. Startup deklaruje, że posadzi jedno drzewo za każde wydane z ich pomocą 100 euro.