Aion Bank to bank cyfrowy dla klientów indywidualnych i firmowych, działający w modelu subskrypcyjnym. Fintech przymierza się obecnie do ekspansji na polskim rynku,

Z kolei stanowisko country managera Aion Banku w Polsce objął Karol Sadaj, wcześniej związany m.in. z Revolutem, czy Uberem.

Co oferuje Aion Bank i Vodeno?

Infrastruktura informatyczna Aion Banku, oparta na chmurze Vodeno, wspiera różne aspekty obsługi bankowej klientów indywidualnych i MŚP za pośrednictwem ponad 300 publicznych interfejsów API.

Vodeno, w pełni chmurowy dostawca usług typu „bankowość jako usługa”, zbudował swoją platformę w oparciu o infrastrukturę chmury publicznej Google. Platforma ta stanowi unikalne połączenie mikrousług oraz umożliwia łatwą migrację z dowolnego starszego systemu bankowego lub innego rozwiązania wewnętrznego. Vodeno oferuje wbudowane usługi finansowe bankom, kredytodawcom i detalistom niezależnie od ich wielkości i sektora, w którym prowadzą działalność – czytamy w komunikacie.

Ciekawym elementem oferty Aion i Vodeno jest „Decoupled Debit”. Polega ono na tym, że wydana użytkownikowi karta nie ma przypisanego własnego rachunku, tylko jest bezpośrednio połączona z innymi źródłami finansowania. Rozwiązanie to zostało już wdrożone przez kilku klientów w Europie i może być wdrożone dla klientów Fintech Express w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Aion był również pierwszym bankiem w Belgii, który zastosował technologię NFC do obsługi procesu rejestracji nowych klientów z sektora handlu detalicznego i MŚP. Polega to na tym, że użytkownik zakładając konto w aplikacji Aion Bank przykłada swój paszport do telefonu, aby ten mógł załadować dane osobiste klienta. Nie jest konieczne robienie zdjęcia dokumentu.

Produkty kredytowe dla fintechów

Oprócz całkowicie cyfrowej obsługi procesu pożyczkowego Aion i Vodeno opracowały również produkty kredytowe dla fintechów oraz firm prowadzących sprzedaż w internecie, które chcą dodawać wbudowane usługi bankowe do swoich ekosystemów. W ramach jednego wdrożenia sprzedawcy detaliczni mogą udostępnić ofertę płatności odroczonych lub ratalnych oraz innych usług finansowych.

Technologię dostarcza Vodeno, a finansowania udziela Aion Bank. Z kolei każdej firmie fintech, która chce wprowadzić do swojej oferty usługi pożyczkowe, Aion i Vodeno pomagają uzyskać elastyczność i zgodność z przepisami, umożliwiając przy tym najszybsze w branży wejście na rynek, dzięki szerokiemu pakietowi interfejsów API.

Aion i Vodeno korzystają z usług spółki Mastercard Processing, świadczącej pełny zakres usług przetwarzania transakcji dla wydawców kart, i są w stanie w bezpieczny sposób wspierać klientów swoimi rozwiązaniami cyfrowymi. Dołączenie do programu Mastercard Fintech Express da firmom Aion i Vodeno również możliwość nawiązania kontaktu z szeroką siecią partnerów Mastercard, co umożliwi im jeszcze szybszy rozwój – czytamy w komunikacie.

Aion Bank współpracuje z fintechem Vantik

W lutym firma Vantik poinformowała o nawiązaniu współpracy z Mastercard i Vodeno w celu wprowadzenia w Niemczech bezpłatnej karty debetowej Mastercard, umożliwiającej korzystne oszczędzanie długoterminowe. Użytkownicy karty Vantik przy każdych zakupach otrzymują 1-procentowy moneyback, który jest automatycznie inwestowany w zrównoważony fundusz emerytalny. Vantik wykorzystał technologię oraz licencję bankową Aion Banku, aby wprowadzić ten produkt na rynek w rekordowo krótkim czasie.

– Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Mastercard oraz z dołączenia do programu Fintech Express. Współpraca ta jest owocem długofalowych relacji z Mastercard. Z wielką przyjemnością będziemy oferować fintechom, biorącym udział w programie, wbudowane usługi finansowe oparte na w pełni chmurowej technologii bankowej Vodeno – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aion Banku.

– Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych Mastercard, takich jak doradztwo zespołów ds. rozwoju biznesu na kluczowych rynkach, łączność z kluczowymi klientami komercyjnymi, wspieranie marki oraz wsparcie marketingowe. Połączenie usług Mastercard, technologii Vodeno i w pełni uregulowanego statusu Aion Banku przyspieszy rozwój europejskich firm fintech, które chcą udostępniać szeroką gamę produktów i usług kredytowych w wielu sektorach gospodarki – dodaje.