Premier Morawiecki pojawił się na scenie chwilę po humanoidalnym robocie Sophii. „Ciekawe czy Sophia mogłaby przewidzieć z kim Polska zagra w finale Mistrzostw Świata” – żartował Prezes Rady Ministrów. Zdaniem Stanisława Lema, o prawdziwej sztucznej inteligencji będzie można mówić wtedy, gdy dojdzie do rozmowy robota z człowiekiem. Trzymając się tej definicji można stwierdzić, że Sophia to prawdziwy przełom w dziedzinie AI. Więcej o występie Sophii podczas kongresu Impact’18 można przeczytać tutaj.

Program GovTech – startupy w administracji publicznej

Głównym tematem wystąpienia szefa rządu był świeżo uruchomiony program GovTech, który ma „łowić” najbardziej innowacyjne rozwiązania, usprawniające administrację publiczną. GovTech działa w formie hackathonu, który ma pomóc startupom wystartować w przetargach – na co dzień nie pozwala im na to mała skala działalności. W poprzednich dniach odbywały się spotkania ze startupami – także w Krakowie – zdradził premier. Zdaniem Morawieckiego w administracji publicznej świetnie sprawdzają się takie rozwiązania jak big data, machine learning, czy sztuczna inteligencja.

„To właśnie dzięki analizie danych i big data udało się wygrać z mafią VAT-owską” – mówił premier Morawiecki. Coraz więcej innowacyjnych rozwiązań w administracji publicznej jest tworzona przy pomocy startupów. Obecnie GovTech stawia przed startupami 5 zadań/problemów do rozwiązania – między innymi skrócenie kolejek do lekarzy, na przykład poprzez opracowanie odpowiedniego systemu rezerwacji wizyt; uszczelnienie systemu podatkowego; wsparcie w rozwoju małych przedsiębiorstw. Inne obszary to edukacja i obrona.

Na koniec premier wspomniał o ogromnym potencjale, który drzemie w młodych firmach fintechowych. Morawiecki przywołał przykład AntFinancial, które obecnie jest już warte ponad 150 miliardów dolarów i niedawno otrzymało dofinansowanie na poziomie 14 miliardów dolarów – największy jednorazowy zastrzyk gotówki dla prywatnej firmy w historii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.