Partner serwisu Visa dla biznesu

Morawiecki ma zadanie dla startupów. Skrócić kolejki do lekarzy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Start up
Opublikowano: 13 czerwca 2018, 13:31 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:40

Podczas pierwszego dnia kongresu Impact’18 w Krakowie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Premier mówił przede wszystkim o nowych technologiach implementowanych w obszarze administracji publicznej – za które coraz częściej odpowiadają startupy.

Premier Morawiecki pojawił się na scenie chwilę po humanoidalnym robocie Sophii. „Ciekawe czy Sophia mogłaby przewidzieć z kim Polska zagra w finale Mistrzostw Świata” – żartował Prezes Rady Ministrów. Zdaniem Stanisława Lema, o prawdziwej sztucznej inteligencji będzie można mówić wtedy, gdy dojdzie do rozmowy robota z człowiekiem. Trzymając się tej definicji można stwierdzić, że Sophia to prawdziwy przełom w dziedzinie AI. Więcej o występie Sophii podczas kongresu Impact’18 można przeczytać tutaj.

Program GovTech – startupy w administracji publicznej

Głównym tematem wystąpienia szefa rządu był świeżo uruchomiony program GovTech, który ma „łowić” najbardziej innowacyjne rozwiązania, usprawniające administrację publiczną. GovTech działa w formie hackathonu, który ma pomóc startupom wystartować w przetargach – na co dzień nie pozwala im na to mała skala działalności. W poprzednich dniach odbywały się spotkania ze startupami – także w Krakowie – zdradził premier. Zdaniem Morawieckiego w administracji publicznej świetnie sprawdzają się takie rozwiązania jak big data, machine learning, czy sztuczna inteligencja.

„To właśnie dzięki analizie danych i big data udało się wygrać z mafią VAT-owską” – mówił premier Morawiecki. Coraz więcej innowacyjnych rozwiązań w administracji publicznej jest tworzona przy pomocy startupów. Obecnie GovTech stawia przed startupami 5 zadań/problemów do rozwiązania – między innymi skrócenie kolejek do lekarzy, na przykład poprzez opracowanie odpowiedniego systemu rezerwacji wizyt; uszczelnienie systemu podatkowego; wsparcie w rozwoju małych przedsiębiorstw. Inne obszary to edukacja i obrona.

Na koniec premier wspomniał o ogromnym potencjale, który drzemie w młodych firmach fintechowych. Morawiecki przywołał przykład AntFinancial, które obecnie jest już warte ponad 150 miliardów dolarów i niedawno otrzymało dofinansowanie na poziomie 14 miliardów dolarów – największy jednorazowy zastrzyk gotówki dla prywatnej firmy w historii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mateusz-morawiecki-startupy-modernizuja-polska-administracje