mBank wprowadza możliwość wideo chatu z konsultantem znającym polski język migowy. Dodatkowo osoby niesłyszące będą mogły skorzystać z tłumaczenia rozmowy w placówce. Program ruszył w sierpniu 2016 roku. mBank jest drugim bankiem w Polsce, wykonującym taki ukłon w stronę klientów niesłyszących.

Bank zatrudnił konsultantów znających język migowy i przeszkolił tych już zatrudnionych. Nie znaczy to, że każdy konsultant mBanku zna język migowy.

Jak wygląda usługa proponowana przez mBank?

Wszyscy konsultanci zostali jednak przeszkoleni w zakresie obsługi osoby głuchej. Pracownik będzie miał przygotowane specjalne karteczki, które będzie pokazywał niepełnosprawnemu klientowi. Dzięki nim może zaproponować obsługę z wykorzystaniem zewnętrznego tłumacza, albo zachęcić do skorzystania z usługi Ekspert online- czyli do wideo rozmowy z migającym konsultantem.

– W placówce osoba niesłysząca może porozmawiać z naszym doradcą z pomocą zewnętrznego tłumacza. Pracownik zaprosi klienta do sali spotkań, gdzie na tablecie połączy się z tłumaczem Polskiego Związku Głuchych. Rozmowa wygląda analogicznie jak te prowadzone przez wideo-komunikatory i odbywa się poprzez szyfrowane połączenie. Wszyscy tłumacze współpracujący z mBankiem objęci są umową o poufności. Klient nie powinien więc mieć jakichkolwiek obaw co do bezpieczeństwa podawanych przez niego informacji – wyjaśnia Jacek Iljin, dyrektor mBanku ds. sprzedaży i procesów biznesowych.

Jak się skontaktować z migającym konsultantem?

Wystarczy wejść w zakładkę kontakt na stronie banku, albo wybrać ją w menu w serwisie transakcyjnym, a następnie kliknąć przycisk z ikoną symbolizującą migające dłonie.

Konsultanci znający język migowy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00. Natomiast w oddziałach usługa dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-18.00, a w weekendy od 11.00 do 16.00.

mBank nie jest jedyny

mBank jest drugim polskim bankiem, który otwiera się na osoby niesłyszące. Pierwszy był BZ WBK, który umożliwił osobom głuchym kontakt z konsultantem nawet z poziomu aplikacji mobilnej. Bank Zachodni dodatkowo rozwija sieć tak zwanych mówiących bankomatów. Mają one umożliwić wypłacanie pieniędzy osobom słabo widzącym i niewidomym.

Bank promuje również program „Oddziały bez barier”, czyli placówki odpowiednio dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi o udogodnienia takie jak podjazdy, niskie stanowiska obsługi czy stanowiska z pierwszeństwem obsługi dla niepełnosprawnych.

FinTech otwiera przed bankami nowe możliwości

Dzięki rozwojowi nowych technologii banki mogą usprawniać swoje usługi finansowe i kierować ofertę do szerszej rzeszy klientów. Większość Polaków posiada konta w bankach, lecz jedną z „zapomnianych” grup są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

FinTech umożliwia bankom dotarcie do osób, które bardzo chętnie korzystały by z ich usług, ale nie pozwalają im na to fizyczne ograniczenia. Rozwój komunikatorów i aplikacji mobilnych jest bardzo korzystny zarówno dla klientów, jak i samych banków.

/RT