Otwarcie rachunku przez wideorozmowę z konsultantem pojawiło się w mBanku już w czerwcu bieżącego roku, jednak z takiej funkcji mogły skorzystać tylko osoby dysponujące sprzętem z systemem iOS.

mBank udostępnia wideoweryfikację także na Androidzie. Jak to działa?

Wystarczy zaktualizować aplikację mBanku i wybrać opcję „Otwórz rachunek przez wideo”. Następnie klient zostanie połączony z konsultantem, który poprosi o zrobienie zdjęcia twarzy oraz dowodu tożsamości. Na tej podstawie system bankowy weryfikuje jego autentyczność.

Dzięki wykorzystaniu technologii OCR, służącej do rozpoznawania tekstu, wniosek jest automatycznie wypełniany danymi. Sama umowa jest podpisywana przez telekod, co kończy cały proces otwierania konta. Dzięki wideoweryfikacji rachunek można otworzyć bez konieczności odwiedzenia oddziału, czy wizyty kuriera. Dane do pierwszego logowania przychodzą SMS-em, a umowę otrzymujemy na wskazany adres e-mail.

W trakcie wideoczatu z konsultantem można też zamówić karty płatnicze. W przypadku systemu Android klient może wybrać także kartę wirtualna, służącą do płatności Google Pay. Może być ona aktywna niemal natychmiast po zamówieniu.

Ze swojej strony możemy dodać, że przetestowaliśmy wideoweryfikację w mBanku, korzystając z iPhone’a. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie, ale czy wygodniejsze od wizyty w oddziale? To już kwestia dyskusyjna, ale jesteśmy dalecy od krytyki takiej formy otwierania rachunku. Wideoweryfikacja może się przydać, gdy w pobliżu nie ma żadnej placówki banku, lub z przyczyn obiektywnych nie możemy udać się do oddziału.

Poza mBankiem taką usługę oferuje także Santander Bank Polska, Alior Bank, Nest Bank i Inbank.