Shell – gigant z branży paliwowej opracował projekt ogromnej stacji benzynowej, na której można będzie nie tylko zatankować samochód, ale również zjeść obiad lub odbyć spotkanie biznesowe. 800 metrów kwadratowych powierzchni, trzy piętra, odnawialne źródła energii i zasilanie elektrycznych samochodów – to wszystko już w przyszłym roku w Warszawie.

Obecnie Shell posiada już ponad 400 stacji paliwowych w Polsce. Nowatorski projekt opracowali polscy architekci z biura KAMJZ. Koszty budowy mają oscylować w granicach kilku milionów USD – mniej więcej dwukrotność kosztów postawienia tradycyjnej stacji.

Czytaj także: Autonomiczne samochody. Przyszłość jest tuż za rogiem.

Pierwsza taka stacja na świecie

Źródło: urbanity.pl

Źródło:
urbanity.pl

Ma to być najnowocześniejsza stacja benzynowa na świecie. Projekt przypadł do gustu jurorom w konkursie na najlepszy budynek świata, organizowanego przez – Światowy Festiwal Architektury. Nowoczesna stacja dotarła do finału w dwóch kategoriach.

Projekt jest na tyle nowatorski, że zakłada, iż pojazdy z silnikami spalinowymi niebawem odejdą do lamusa. Na pierwszym piętrze zamontowane będą tradycyjne dystrybutory, które z łatwością mają zostać wymienione na kable do ładowania samochodów elektrycznych.

Na podjeździe na pierwszym piętrze zamontowana będzie specjalna mata, która ma odzyskiwać energię kinetyczną, generowaną przez wjeżdżające pojazdy. Na dachu powstanie luksusowy park, a do mycia samochodów posłuży zebrana deszczówka.

Źródło: urbanity.pl

Źródło:
urbanity.pl

Warto wiedzieć

Poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze fakty dotyczące projektu Shell.

  • stacja będzie posiadała trzy kondygnacje,
  • parter będzie wyglądał jak klasyczna stacja benzynowa z ustawionymi w rządku dystrybutorami
  • piętro pierwsze mają już zajmować dystrybutory podwieszone pod sufitem (które w przyszłości mają zostać zamienione na kable do ładowania pojazdów elektrycznych),
  • oczywiście już od początku na superstacji znajdować się będzie sprzęt do ładowania samochodów elektrycznych,
  • na dwóch kondygnacjach oprócz narzędzi do tankowania/ładowania samochodów znajdować się będą również sklepy i restauracje,
  • na dachu ulokowano niewielki park, w którym będzie można się zrelaksować podczas długiego procesu, jakim jest ładowanie elektrycznego samochodu,
Źródło: urbanity.pl

Źródło:
urbanity.pl

  • w myjniach wykorzystywana będzie zebrana deszczówka,
  • stacja zostanie wyposażona w odnawialne źródła energii, poprzez zamontowanie wiatraków, paneli słonecznych i maty przy wjeździe, która ma odzyskiwać energię kinetyczną. Dzięki  temu stacja będzie sama produkowała energię potrzebną do swojego funkcjonowania,
  • łączna powierzchnia stacji ma wynieść 800 metrów kwadratowych,
  • stacja ma stanąć już w przyszłym roku w południowej Warszawie. Shell ma w planie również budowę takich samych superstacji w innych europejskich miastach.

/RT