Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Cyfryzacji ma pomysł na unowocześnienie administracji publicznej

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 30 września 2019, 10:59 Aktualizacja: 30 września 2019, 11:38

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało plan mający na celu usprawnienie administracji publicznej. Platforma konkursowa, gdzie już dziś innowatorzy mogą zgłaszać się do konkursów na łączną sumę 5 milionów złotych, oraz Cyfrowa Piaskownica Administracji to tylko część proponowanych narzędzi wspierających rozwój rynku GovTech w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji

W wydarzeniu wzięli udział: Marek Zagórski Minister Cyfryzacji, Hubert Nowak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz Justyna Orłowska Dyrektor Programu GovTech Polska.

Programowanie cyfrowej przyszłości administracji

Minister Zagórski mówił o narzędziach transformacji cyfrowej w administracji publicznej: Platformie Konkursowej GovTech Polska, Cyfrowej Piaskownicy Administracji, aplikacjach dla administracji i systemie zamawiania usług chmurowych. Wszystkie te narzędzia stanowią element ekosystemu GovTech w Polsce, które mają wspierać współpracę sektora publicznego z przedsiębiorcami, startupami i innowatorami.

Szef resortu cyfryzacji przypomniał też o przyjęciu przez premiera uchwały Rady Ministrów dotyczącej Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa. Dzięki temu administracja będzie mogła w prostszy sposób korzystać z usług chmurowych. Dokument stanowi podstawę prawną budowy, rozwoju i utrzymania chmury obliczeniowej dla administracji publicznej.

Z kolei Prezes Urzędu Zamówień Publicznych odniósł się do sposobów zamawiania innowacji przez administrację, co od zawsze stanowiło spore wyzwanie. Właśnie dlatego tak ważne ma być uruchomienie Platformy Konkursowej GovTech Polska i wypracowanie wzorów dokumentów konkursowych.

Dobrym przykładem jest Krajowa Administracja Skarbowa, która na początku sierpnia nawiązała współpracę ze startupem Tensorflight Poland – właśnie w ramach GovTech Polska. Firma stworzyła nowe narzędzie do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów.

Na platformie GovTech Polska opublikowanych jest 10 wyzwań, między innymi od Senatu RP, Urzędu Patentowego, PKP Informatyka, Orlenu, Taurona, KGHM czy Totalizatora Sportowego. W przygotowaniu są kolejne wyzwania. Pełne opisy ogłoszonych i przygotowywanych konkursów dostępne są na stronie https://konkursy.govtech.gov.pl/.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-cyfryzacji-govtech-polska-startup