Blockchain to technologia przyszłości, która w dużym skrócie zmniejsza koszty transakcyjne, gdyż jej podstawowym walorem jest niezaprzeczalność. Kontrakty oparte na tej technologii są pewne. Blockchain pozwala na zawieranie transakcji, przechowywanie i organizowanie informacji w sposób transparentny i bezpieczny. Tak zawiązane transakcje nie wymagają weryfikacji przez instytucje pośredniczące (np. notariuszy). Rozwiązania oparte na blockchainie szturmem wchodzą do świata technologii i finansów – najgłośniejszym przykładem ich użycia w Polsce jest rozwiązanie problemu trwałego nośnika przez PKO BP i KIR (chociaż ostatnio pojawiły się wątpliwości ze strony UOKiK-u).

Ministerstwo Cyfryzacji i Giełda Papierów Wartościowych idą w blockchain

Celem porozumienia jest zwiększenie wykorzystania technologii blockchain na rynkach kapitałowych. Chodzi o wdrożenie projektów technologicznych opartych na blockchainie tam, gdzie mogą poprawić one wydajność, skuteczność i produktywność procesów. Zapewne współpraca polegać ma na wsparciu legislacyjnym tam, gdzie jest to konieczne, by tego rodzaju wdrożenia nie budziły wątpliwości prawnych. Prawdopodobnie w grę wchodzi również wsparcie infrastrukturalne (w tym finansowe) startu-pów, które te projekty będą chciały realizować.

– Poprzez podpisane dzisiaj porozumienie, GPW deklaruje istotne wsparcie w procesie cyfryzacji państwa. Do tej pory, zaledwie 5 proc. spośród najważniejszych giełd na świecie zastosowało blockchain, zaś 70 proc. pracuje nad wdrożeniem tej technologii. Skupiając się na jej implementacji, mamy szansę znaleźć się w światowej awangardzie. Na rynku kapitałowym, blockchain może stać się istotnym elementem funkcjonowania rynku obligacji i pożyczek, nowego rynku prywatnego, systemów post trade, e-votingu czy rozliczania transakcji online – powiedział Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Wśród najważniejszych priorytetów Ministra Cyfryzacji i GPW jest opracowanie standardów bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym i w administracji publicznej oraz stworzenie środowiska testowego (sandbox) służącego ewaluacji nowych rozwiązań dla administracji publicznej i gospodarki. Do tego dochodzi opracowanie wymagań dla rozwiązań, obejmujących tokenizację dokumentów, papierów wartościowych i praw, wspierających bezpieczeństwo i skuteczność obrotu gospodarczego oraz procesów w administracji.

/ŁP, GPW