Ministerstwo pozostaje otwarte na wszelkie propozycje, ale w trosce o skuteczność prac, będzie dokonywać selekcji zgłoszonych kandydatów, kierując się reprezentatywnością propozycji. Dlatego resort prosi o nadsyłanie zgłoszeń wraz z notką biograficzną, nazwą reprezentowanej instytucji, firmy lub organizacji, a także deklaracji co zakresu i tematyki prac w których kandydat chciałby brać udział. Zgłoszenie można przesyłać na adres mailowy dlt@mc.gov.pl.

To kolejny ważny krok na drodze do rozwoju technologii blockchain, poczyniony w ostatnich tygodniach przez Ministerstwo Cyfryzacji. W połowie grudnia resort Marka Zagórskiego podpisał porozumienie z Giełdą Papierów Wartościowych na rzecz wykorzystania blockchainu. Ma to zwiększyć liczbę wdrożeń projektów opartych na tej przełomowej technologii na rynku kapitałowym.

Nowa grupa robocza w Ministerstwie Cyfryzacji

– Potrzebujemy debaty na temat działań, jakie państwo może podejmować, by tworzyć w Polsce przyjazne i bezpieczne środowisko dla nowych firm technologicznych. Chcemy zapewnić lepsze warunki obsługi obywateli i firm przez administrację, a także doskonalić mechanizmy współpracy w ramach administracji – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Resort chce nie tylko identyfikować i łagodzić bariery rozwojowe oraz zapewnić otwartość danych, ale również wykorzystać okazję do wzajemnego wzmacniania technologicznych trendów rozwojowych, które mogą korelować z blockchainem, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, przetwarzanie w chmurze, systemy bezzałogowe.

Grupa będzie krytycznie identyfikować obszary, w których zastosowania technologii blockchain dają rzeczywiste korzyści wobec innych rozwiązań technicznych. Projekt ma także inspirować środowiska naukowe do badań związanych z rozwojem i wykorzystaniem technologii blockchain, w tym takich dziedzinach jak kryptografia, protokoły kryptograficzne, algorytmy, kryptoekonomia, prawo nowych technologii, systemy rozproszone, cyberbezpieczeństwo.

Prz okazji warto przypomnieć o bardzo ciekawym raporcie opublikowanym niedawno przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. W opracowaniu można znaleźć szczegółowe informacje o technologii blockchain, jej ewentualnych zastosowaniach oraz sytuacji prawnej. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.