Artykuł z Financial Times można znaleźć tutaj (dostępny po wykupieniu subskrypcji). Tadeusz Kościński wyjaśnia, że Airbnb nie płacąc podatków w Polsce posiada istotną przewagę nad konkurencją, ponieważ może pozwolić sobie na inną wysokość marży. Szef resortu finansów zwraca uwagę, że nie jest to uczciwa konkurencja, ale zaznacza, że celem postulowanych zmian nie jest likwidacja i „zabicie” amerykańskiej platformy.

Tadeusz Kościński o opodatkowaniu Airbnb

W rozmowie z Financial Times minister tłumaczy, że jego celem jest przede wszystkim to, aby Polacy wynajmujący mieszkania za pośrednictwem serwisów typu Airbnb mieli możliwość należnego rozliczenia się z fiskusem. Dodatkowo dzięki temu resort finansów poznałby dokładną liczbę osób, które wynajmują w ten sposób mieszkania.

Tadeusz Kościński odniósł się także do działalności innych międzynarodowych spółek świadczących usługi cyfrowe w Polsce, ale nie posiadających siedziby i osobowości prawnej nad Wisłą. Minister potwierdził, że Polska wciąż będzie brać udział w negocjacjach dotyczących międzynarodowego podejścia do opodatkowania w ramach OECD, ale nie poprze pomysłu jednakowego podatku dla wszystkich podmiotów. Polskie Ministerstwo Finansów ma optować za indywidualnym podejściem do poszczególnych przedstawicieli branży i uważa, że jest to problem, który wymaga jak najszybszego rozwiązania.

Financial Times przywołuje także wypowiedź rzecznika Airbnb, który odniósł się do słów ministra finansów. Zgodnie z oficjalnym komentarzem serwis płaci podatki we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność, a polska skarbówka otrzymuje już podatek VAT od polskich gości i gospodarzy mieszkań.