Partner serwisu Visa dla biznesu

Startupy na straży polskich granic. Kolejne wyzwanie w GovTech

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Start up
Opublikowano: 16 listopada 2018, 15:32 Aktualizacja: 2 maja 2019, 17:04

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konkurs na aplikację samouczącego się systemu informatycznego, który pomoże chronić granice Polski przed nielegalnym przemytem. To kolejne wyzwanie w ramach programu GovTech.

Startupy na straży polskich granic. Kolejne wyzwanie w programie GovTech

Resort finansów szuka innowatorów, którzy stworzą aplikację odróżniającą przedmioty codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz jest całkowicie zabroniony. Uczestnicy konkursu będą mogli analizować obrazu z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i skorzystać z doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek.

Zgłoszenia o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 30 listopada do godziny 10.00. Szczegółowe informacje i regulamin można znaleźć na stronie GovTech.

Ministerstwo Finansów ma zadanie dla startupów w programie GovTech

Jedną z metod ochrony przed napływem nielegalnych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. Ministerstwo Finansów poszukuje startupu, który opracuje system pozwalający na szybkie i automatyczne identyfikowanie przedmiotów i w zdjęciach wykonywanych przez sprzęt RTG. System ma składać się z dwóch elementów: aplikacji dla operatora skanera i dodatkowej funkcji pozwalającej jej uczyć się, tak by z każdym skanowaniem lepiej rozpoznawała skanowane elementy.

Konkurs odbywa się w ramach programu GovTech, zainaugurowanego w maju 2018 roku. Jego oficjalny start premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas kongresu impact’18 w Krakowie. Inicjatywa polega na wyszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i implementowania ich w przestrzeni administracji publicznej. GovTech działa w formie hackathonu i pomaga małym firmom startować w przetargach, na co w normalnych warunkach nie mają zbyt wielkich szans. GovTech bazuje na projektach administracji, które od lat z sukcesami działają w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Austrii, czy Finlandii.

Podczas trwającego obecnie Kongresu 590 swoje wyzwanie dla startupów przedstawiło także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort poszukuje rozwiązania, które będzie zaawansowaną wyszukiwarką dla administracyjnych baz danych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-tez-ma-wyzwanie-dla-startupow