Resort finansów szuka innowatorów, którzy stworzą aplikację odróżniającą przedmioty codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz jest całkowicie zabroniony. Uczestnicy konkursu będą mogli analizować obrazu z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i skorzystać z doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek.

Zgłoszenia o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 30 listopada do godziny 10.00. Szczegółowe informacje i regulamin można znaleźć na stronie GovTech.

Ministerstwo Finansów ma zadanie dla startupów w programie GovTech

Jedną z metod ochrony przed napływem nielegalnych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. Ministerstwo Finansów poszukuje startupu, który opracuje system pozwalający na szybkie i automatyczne identyfikowanie przedmiotów i w zdjęciach wykonywanych przez sprzęt RTG. System ma składać się z dwóch elementów: aplikacji dla operatora skanera i dodatkowej funkcji pozwalającej jej uczyć się, tak by z każdym skanowaniem lepiej rozpoznawała skanowane elementy.

Konkurs odbywa się w ramach programu GovTech, zainaugurowanego w maju 2018 roku. Jego oficjalny start premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas kongresu impact’18 w Krakowie. Inicjatywa polega na wyszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i implementowania ich w przestrzeni administracji publicznej. GovTech działa w formie hackathonu i pomaga małym firmom startować w przetargach, na co w normalnych warunkach nie mają zbyt wielkich szans. GovTech bazuje na projektach administracji, które od lat z sukcesami działają w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Austrii, czy Finlandii.

Podczas trwającego obecnie Kongresu 590 swoje wyzwanie dla startupów przedstawiło także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort poszukuje rozwiązania, które będzie zaawansowaną wyszukiwarką dla administracyjnych baz danych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.