Partner serwisu Visa dla biznesu

Urzędy skarbowe przenoszą się do Internetu. Nowe projekty Ministerstwa Finansów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 2 lipca 2019, 14:00 Aktualizacja: 2 lipca 2019, 15:28

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi usługami dostępnymi przez Internet. Chodzi między innymi o e-konto podatnika, dzięki któremu będzie można monitorować swoje rozliczenia podatkowe i toczące się sprawy. Co więcej każdą sprawę będziemy mogli załatwić w dowolnym urzędzie skarbowym, dzięki wdrożeniu centralnego systemu Poltax Plus.

O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Niestety obecnie jeśli chcemy zwrócić się z zapytaniem do urzędu skarbowego, musimy udać się do tej placówki, którą wskazujemy w swoim rozliczeniu. Resort finansów chce to zmienić za sprawą wspomnianego systemu Poltax Plus. Większość urzędów ma mieć już dostęp do takiego rozwiązania, ale aby system mógł zacząć obowiązywać konieczne są zmiany w prawie – podaje DGP.

Elektroniczne konto podatnika i e-Urząd Skarbowy

Jeszcze w 2018 roku podatnicy mają skorzystać z rozwiązania o nazwie e-Urząd Skarbowy. To nowy serwis, dzięki któremu sprawdzimy informacje na temat swoich rozliczeń, a także załatwimy sprawy związane z podatkami.  Dodatkowo Ministerstwo Finansów chce stworzyć elektroniczne konta podatników. Za ich pomocą będziemy mieli dostęp do kompletu informacji, jakie posiada o nas urząd skarbowy. Przykładowo podatnik pracujący na etacie będzie mógł sprawdzić, czy pracodawca odprowadza zaliczki na PIT i w jakiej wysokości. Resort wyśle też SMS-a z przypomnieniem o zapłacie podatku – podaje DGP.

Cyfryzacja administracji publicznej trwa w najlepsze. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, najpopularniejszą usługą online jest możliwość wysłania deklaracji podatkowych. Z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT skorzystało blisko 7 milionów Polaków, a w sumie kilkanaście milionów osób rozliczyło się online z urzędem skarbowym.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla także coraz większą popularność Profilu Zaufanego, który umożliwia korzystanie z usług elektronicznych. W okresie od lutego do kwietnia 2018 r. założono ponad 931 tys. nowych Profili Zaufanych. Jedną z pierwszych e-usług, z jakiej skorzystali ich właściciele, było sprawdzenie i wysłanie PIT-a przez Internet.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-urzad-skarbowy-podatki-internet