Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Finansów uspokaja posiadaczy Bitcoina. Czy skutecznie?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Bitcoin
Opublikowano: 10 kwietnia 2018, 09:13 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 20:11

Od kilku dni na polskich forach miłośników kryptowalut zapanował prawdziwy chaos. Wszystko przez komunikat Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym Bitcoin i spółka mają być objęte dodatkowym podatkiem. Teraz resort stara się uspokoić inwestorów.

Paragon przed płatnością? Niekoniecznie. Ministerstwo Finansów gotowe na dialog

– Informujemy, że na stronach Ministerstwa Finansów został przedstawiony aktualny stan dot. opodatkowania kryptowalut wynikający z aktualnie obowiązujących ustaw podatkowych. Nie jest to jednak docelowy sposób opodatkowania tej sfery. Pracujemy nad zaproponowaniem innej bardziej dogodnej formy opodatkowania kryptowalut – zakomunikował resort.

Bitcoin – co z tymi podatkami?

Ministerstwo Finansów Bitcoin kryptowaluty podatki

Zgodnie z zeszłotygodniowym komunikatem inwestorzy po każdej transakcji z wykorzystaniem kryptowalut muszą wypełniać deklarację PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) i oczywiście płacić podatek – w wysokości 1% wartości rynkowej.

Deklaracja PCC to trzy strony A4, więc wypełnianie go po każdej wymianie lub kupnie/sprzedaży tokenu jest dosyć karkołomne. Szczególnie, że obracanie kryptowalutami charakteryzuje się właśnie wysoką częstotliwością transakcji. Inny problem to oczywiście kwestia zysków – pojawiły się obawy, że na kryptowalutach nie da się zarobić.

Głównym problemem był jednak chaos i panika, które zapanowały wśród inwestorów. Wynikały ona w dużej mierze z niewiedzy – niewiele osób potrafiło odpowiednio zinterpretować przepisy. Na złożenie PIT-37 zostało już tylko 20 dni… Więcej o opodatkowaniu kryptowalut zgodnie z ostatnim komunikatem MF można przeczytać tutaj – Resort finansów przerywa milczenie. Co wiemy o opodatkowaniu Bitcoina?

Wczorajszy tweet Ministerstwa Finansów nie rozwiał wątpliwości. Inwestorzy pytają w jaki sposób mają się rozliczyć z fiskusem, skoro do tej pory nie ma jasnej wykładni. Poniżej tweet jednego z zainteresowanych, który wylicza jaki podatek miałby zapłacić na chwilę obecną.

PCC od kryptowalut Ministerstwo Finansów Bitcoin

Pewnym pocieszeniem dla drobnych inwestorów może być zwolnienie z podatku PCC od transakcji do kwoty 50 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób wciąż nie wie jak ma się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że w nowy sposób będzie można się rozliczyć jeszcze za 2017 rok. Jak mają wyglądać nowe wytyczne? Na razie nie wiadomo.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-uspokaja-posiadaczy-bitcoina-czy-skutecznie