Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Finansów wybrało najlepsze startupy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Start up
Opublikowano: 29 marca 2019, 13:50 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 14:30

Resort finansów wyłonił laureatów konkursu MinFinTech, odbywającego się w ramach pilotażu programu GovTech. Tym razem celem było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Zwyciężył startup Tensorflight Poland, który za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał 25 tys. złotych.

Ministerstwo Finansów wybrało najlepsze startupy

Potwierdzeniem zwycięstwa był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. Apka uzyskała wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że podejmie dalszą współpracę ze zwycięską firmą i zaprosi ją do negocjacji z wolnej ręki.

Startup Tensorflight Poland zwycięzcą konkursu GovTech

Po co resort finansów poszukiwał akurat takiego rozwiązania? Chodzi o ochronę polskich granic. Służba Celno-Skarbowa powstrzymuje każdego roku tysiące prób przemytu, a jedną z metod ochrony przed napływem nielegalnych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej.

Ministerstwo otrzymało aż 96 zgłoszeń, z których do I etapu wybrano 32 rozwiązania. Do II etapu zakwalifikowało się 5 zespołów – poza Tensorflight Poland były to takie startupy jak Promity, LogicAI, Neuralbit Technologies i Alphamooon. Już niebawem rozpocznie się kolejna edycja konkursu, a szczegóły wyzwań zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 roku.

W ramach GovTech Polska swoje zadania przygotowały także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik. Przykładowo resort Jadwigi Emilewicz poszukiwał rozwiązań, które będą zaawansowaną wyszukiwarką dla administracyjnych baz danych, wspieraną modułem Business Intelligence. MPiT posiada bowiem jedną z największych baz informacji w Polsce. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministerstwo-finansow-wybralo-najlepsze-startupy