Potwierdzeniem zwycięstwa był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. Apka uzyskała wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że podejmie dalszą współpracę ze zwycięską firmą i zaprosi ją do negocjacji z wolnej ręki.

Startup Tensorflight Poland zwycięzcą konkursu GovTech

Po co resort finansów poszukiwał akurat takiego rozwiązania? Chodzi o ochronę polskich granic. Służba Celno-Skarbowa powstrzymuje każdego roku tysiące prób przemytu, a jedną z metod ochrony przed napływem nielegalnych towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej.

Ministerstwo otrzymało aż 96 zgłoszeń, z których do I etapu wybrano 32 rozwiązania. Do II etapu zakwalifikowało się 5 zespołów – poza Tensorflight Poland były to takie startupy jak Promity, LogicAI, Neuralbit Technologies i Alphamooon. Już niebawem rozpocznie się kolejna edycja konkursu, a szczegóły wyzwań zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 roku.

W ramach GovTech Polska swoje zadania przygotowały także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik. Przykładowo resort Jadwigi Emilewicz poszukiwał rozwiązań, które będą zaawansowaną wyszukiwarką dla administracyjnych baz danych, wspieraną modułem Business Intelligence. MPiT posiada bowiem jedną z największych baz informacji w Polsce. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.