Od rozpoczęcia swojej działalności w 2015 roku do połowy maja 2018 r., Mintos posiadał blisko 60 000 zarejestrowanych na platformie inwestorów indywidualnych z 72 krajów, którzy łącznie zainwestowali ponad 690 milionów euro (blisko 3 mld zł). Aktualnie, na platformie Mintos znajdują się propozycje inwestycyjne od 39 instytucji pozabankowych z 23 krajów wywodzących się z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej.

Mintos planuje dalszy globalny rozwój

Obecnie firma prowadzi trzy biura na świecie: w Rydze (Łotwa), w Warszawie (Polska) oraz w Mexico City (Meksyk). W 2018 roku Mintos planuje otworzyć nowe biura: w Brazylii, Rosji i Azji Południowo-Wschodniej. W 2017 roku Mintos, według AltFi Data, największego na świecie portalu informacyjnego sektora pozabankowego, miał pozycję lidera na rynku pożyczek typu P2P (Peer-to-Peer) w Europie kontynentalnej, z 38-proc. udziałem w rynku.

Mintos od początku swojej działalności dynamicznie rozwija się, zdobywając nowe rynki, podpisując kolejne umowy z instytucjami pozabankowymi, jak i inwestując w technologię i zespół. Dzięki temu usługi Spółki stały się jeszcze bardziej dostępne dla klientów oraz odpowiadają ich aktualnym potrzebom. W zeszłym roku Spółka uruchomiła usługę wymiany walut wyróżniającą się przejrzystymi kursami wymiany i rozsądnymi opłatami. Dzięki temu inwestycje na globalnym rynku Mintos są jeszcze łatwiejsze, a klienci mogą dokonywać wymiany walut po atrakcyjniejszych niż w bankach kursach (niższa marża).

– Mintos to globalny Fintech ułatwiający swobodny przepływ kapitału oraz inwestycje o stabilnych zyskach. Od początku naszej działalności rozwijamy się bardzo dynamicznie. W przeciągu zaledwie trzech lat wypracowaliśmy zysk netto, co nie jest dziś tak częstym zjawiskiem wśród start-up’ów. Wypracowaliśmy też pozycję lidera wśród graczy międzynarodowych. Widząc to jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz model biznesowy się sprawdza. Jednak na tym etapie działalności, dynamiczny wzrost jest dla nas ważniejszy niż zyskowność. Dlatego 2018 rok będzie rokiem naszych dalszych dużych inwestycji zarówno w rozwój globalnej sprzedaży, technologie, jak i własny zespół. Jestem przekonany, że kolejne lata będą należały do Mintosa – powiedział Martins Sulte współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Mintosa.

Inwestorzy oraz firmy pozabankowe

Do końca 2017 roku Mintos miał zarejestrowanych na swojej platformie blisko 43,5 tysiąca inwestorów z całego świata, w porównaniu do 17 tysięcy na koniec 2016 roku, co oznacza wzrost o 155%. W samym 2017 roku do Mintosa dołączyli inwestorzy z 45 krajów na świecie. Najbardziej aktywni byli inwestorzy z Czech, Estonii, Łotwy, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Rośnie również liczba firm z sektora pozabankowego, w których produkty można inwestować. Na koniec 2017 r. było ich 30, w porównaniu do 12 na koniec 2016 r. W 2018 r. Spółka planuje kontynuację dynamicznego wzrostu swojej działalności.

Inwestycje kumulatywne

W 2017 roku potroiła się kwota sfinansowanych poprzez Mintos pożyczek oraz innych produktów pozabankowych dostępnych na platformie. Na koniec 2017 roku kwota ta wyniosła 332 mln euro, w porównaniu do 99 mln euro na koniec 2016 r. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, do połowy maja 2018 r. kwota inwestycji kumulatywnych na platformie Mintos wyniosła blisko 690 mln euro. Spółka planuje dalszy dynamiczny rozwój w tym obszarze działalności.